Просветният министър Красимир Вълчев наречеучебното заведение канал за мигранти
This is a modal window.
Използван ли е Европейският политехнически университет за трафик на мигранти и фантом ли се оказва учебното заведение? Твърденията бяха отправени в парламента от образователния министър Красимир Вълчев. Проверка на БНТ установи, че през последния зимен семестър има 107 записани студени от Нигерия с действащ статут.
Университетът се оказва желано място за обучение на граждани от африканската държава, но до дипломиране са стигнали само двама души. Пернишкият университет беше открит през 2010 г., а в момента е собственост на италианска образователна група.
Решаваме да проверим дали в пернишкия университет тече учебен процес. За да стигнем до учебните зали минаваме през рецепцията на хотел, където взимаме асансьор до последния етаж на сградата. Тук откриваме няколко зали за лекции, библиотека и стаи оборудвани с компютри. В работен ден в един от учебните корпуси на университета не срещаме никакви хора, а всички зали са заключени.
Пред Парламентарната комисия по образование в сряда министър Красимир Вълчев заяви, че Европейския политехнически университет не осъществява реален учебен процес, а проверяващи от министерството са били изгонени.
"Функционира като канал за мигранти. Имаме данни, че сметките му за ток са лятото 50 лева, зимата - около 100 лева, което отговаря на един-два климатика и СОТ, обясни образователният министър Красимир Вълчев.
Според министъра няма студенти, няма преподаватели, няма администрация, а от охраняващата фирма отдавна не са виждали някой да влиза.
"Всички граждани, които са влезли са от една страна, една африканска страна и за едва 10% се намира информация, че пребивавали в България".
От МОН ни представиха резултатите от последната проверка. Експертите не са установили присъствие на студенти и реален учебен процес.. Записани са чуждестранни студенти, без да са получили виза, без платена такса и без да са влизали в страната. За последния зимен семестър студентите от Нигерия са 107, а откакто съществува университета оказва се едва двама са успели да се дипломират.
Празните столове и коридори ректорът професор Иван Петков обясни с обичайна пауза между изпитните сесии на бакалаври и магистри.
университет
Ректорът определи твърденията, че университетът е фантом и се ползва за трафик на мигранти като атака срещу учебното заведение и обясни, че кандидат-студентите минават процедури през няколко институции.
"Това е една лъжа. Ние даваме списъка на министерството и оттам нататък чакаме да ни дадат хората, на които са дадени визите", заяви проф. Иван Петков - ректор на Европейския политехнически университет.
От септември досега кандидатите от Нигерия са 150 като визи са дадени на едва осем човека, твърди още ректорът.
Нигерийците искат да учат строително инженерство, зелена енергетика, приложна инфортамакита и компютърни системи. Кандидати има още от Сирия, Гърция, Камерун, Русия и България. Общият брой на студентите в момента е между 170 и 190 души. Големият интерес от Нигерия професор Петков обяснява с рекламна кампания.
"Имаме договор с една фирма от Нигерия, която правеше тази реклама за нас в Нигерия. Предполагам, че оттам има такъв интерес", посочи проф. Иван Петков - ректор на Европейския политехнически университет.
От университета твръдят, че досега са имали само един случай на изчезнал нигериец.
"Обяви, че има някакви здравословни проблеми и трябва да се лекува, дадохме му уверение, че е студент и изчезна. Появи се следващата учебна година, за да иска ново уверение. Тогава ни светна червената лампа, че това не е нормален случай и го отстранихме", каза проф. Иван Петков - ректор на Европейския политехнически университет.
Образователният министър поиска промени в закона и закриване на университета. От Националната агенция за оценяване и акредитация признаха, че пернишкият университет е проблемен.
"Ние сме отказвали в някои случаи да бъде открит проект за професионално направеление в други случаи да бъде дадена акредитация. През 2016 г. е отнета иниституционалната акредитация на университета", обясни проф. Елиза Стефанова - председател на НАОА.
Законът обаче позволява в срок от 18 месеца университетът да острани нарушенията и отново да подаде документи за акредитация.
"Дори една малка неточност понякога административна може да направи процеса още по-тежък. Може би трябва законодателят да предвиди конкретни мерки как може по-бързо да се решават подобни казуси. Докато не бъде закрит официално, каквото правомощие има Народнато събрание, не може да спре да съществува", каза проф. Елиза Стефанова - председател на НАОА.
В момента Европейският политехнически университет отново е в процедура на институционална акредитация, а дали ще му бъде отказана такава комисията трябва да реши в края на март.