Борците на НСА са отборни шампиони в свободния стил на държавния шампионат

борци НСА
Снимка: Startphoto.bg
20:30, 10.06.2023
Чете се за: 04:20 мин.

Борците на „НСА – Васил Левски“ са отборни шампиони в свободния стил при мъжете. На първенството във Враца тимът оглави класирането със 151 точки, след тях остана отборът на „Димитровград“ със 143 точки, а трети е „Тракиец“ (Пловдив) със 139 точки.

Европейският шампион до 23 г. Георги Иванов взе приза за най-техничен състезател. Представителят на „Димтировград“ стана №1 в тежка категория до 125 кг, като на финала спечели без борба срещу съотборника си Драгомир Димов.

Преди това Иванов взе две победи с технически туш – 11:3 срещу Ислам Адизов (“Юнак Локомотив”, Русе) и Георги Ванчев ("Ангел войвода-Хасково", Хасково) на полуфинала – 10:0.

Наградата за най-резултатен борец получи Илия Христов, станал шампион при 86-килограмовите. На финала състезателят на бургаския „Черноморец-св.борба“ се наложи над Гюрсес Юсеин (“Тракиец“, Пд) 10:0.

До финала Христов записа още три победи – 4:3 срещу Джемал Али ("Янчо Патроков-ЦСКА"), туш срещу Цветан Русев (“Берое”, Стара Загора) и технически туш 11:0 срещу Мирослав Иванов (“Димитровград”) на полуфинала.

Русенският „Юнак Локомотив“ спечели две титли. При 61-килограмовите ликува Георги Вангелов след 4 победи, а на финала се справи с Рухан Расим (“Димитровград”) с 8:2. До финала бронзовият медалист от Евро 2023 и пети на олимпиадата постигна още два успеха с туш и технически туш.

Първи стана и Мирослав Киров. На финала при 74-килограмовите европейският вицешампион от 2021-а се наложи над Пресиян Михов с 11:0.

Микяй Наим (65), втори на Евро 2023, пък донесе титла за „Димитровград“, като в решителната схватка се пребори с опитния Владимир Дубов (“Миньор” Пк) - 8:4.

Рамазан Рамазанов (70 кг) също втори в Европа, отново доказа класата си след четири победи с технически туш, а на финала преодоля и Иван Стоянов (“Берое”, Стара Загора) със 17:6.

Надпреварата е един от критериите за определяне на състава за световното първенство в Белград през септември, което ще бъде и първа олимпийска квалификация.

В неделния ден са схватките при жените. Срещите започват от 10:00 часа.

Следват резултатите от финалите:

57 кг Ивайло Тисов ("Локомотив" Пд) - Таньо Танев ("Станка Златева", Сл) с 6:0
61 кг Георги Вангелов ("Юнак-Локомотив", Русе) - Рухан Расим ("Димитровград") – 8:2
65 кг Микяй Наим (“Димитровград“) - Владимир Дубов (“Миньор“ Пк) - 8:4
70 кг Рамазан Рамазанов ("Илия Павлов", В. Търново) – Иван Стоянов (“Берое“, Ст. Загора) – 17:6
74 кг Мирослав Киров ("Юнак-Локомотив", Русе) - Пресиян Михов ("НСА-Васил Левски") – 11:0
79 кг Михаил Георгиев ("Ангел Гочев", Созопол) - Киро Михов ("НСА-Васил Левски") 5:2
86 кг Илия Христов ("Черноморец-св.борба", Бс) - Гюрсес Юсеин (“Тракиец“, Пд) 10:0