Борислав Хаджистоянов и Данаил Петров са големите победители в първото издание на L'Etapе България от Tour de France

Виктория Данова и Йоана Вълканова са най-бързите жени-колоездачи в състезанието

борислав хаджистоянов данаил петров големите победители първото издание 39etapе българия tour france
21:13, 30.07.2023 (обновена)
Чете се за: 03:10 мин.

Борислав Хаджистоянов спечели дългата дистанция от 102 километра в първото издание на L`Etape Bulgaria от Tour de France. Той измина дистанцията за време от 2:56:57 часа.

"До последния момент не се знаеше, кой ще спечели. Бяхме трима човека накрая и спечелих на спринта. Влязох първи в последния завой и останах първи до финала", сподели победителят пред БНТ.

На късата дистанция от 57 километра най-добър бе именитият колоездач и бивш национал Данаил Петров, който пребори трасето за 1:44:51 часа. Най-бързи сред жените се оказаха Виктория Данова в 102-километровата дистанция и Йоана Вълканова в 57-километрова дистанция.

Четиримата спечелиха митичните жълти фланелки, които са емблема на състезанието.

"Мисля че нещата са страхотни, на 100% направени. Трасето е безупречно, дори граве отсечката. Много малко хора тикат на граве отсечката, може би тези които не са подготвени. Всички други преминават съвсем спокойно", заяви Петров.

"Това беше много яко състезание. Още миналата година, когато разбрах, че ще се състои си мечтаех за жълтата фланелка и днес най-накрая се случи", разкри Вълканова.

Големият победител Борислав Хаджистоянов е млада надежда в ски спорта, но във Велинград доказа, че успешно покорява планината и с велосипед.

Българският етап от легендарното състезание Tour de France събра на едно място над 850 любители и професионалисти в колоезденето във Велинград. Генерален спонсор на събитието е "Европейски пътища" - компанията, която е изградила и поддържа всички пътища по трасето на състезанието.

Десетки състезатели в няколко възрастови категории при мъжете и жените отнесоха купи, както и зелени фланелки за най-бърз спринтьор, бели- за най-млад състезател и бели на червени точки – за най-добър катерач. Катерачите заслужиха приза с изчакването на гравел отсечката между селата Цветино и Горна Дъбева, подготвена според изискванията от една най-авторитетните пътно-строителни компании - "Грома Холд", която е основен партньор на събитието. Това според Антоан Квирст от френския лицензодържател A.S.O. направи етапа в България уникален.

Пьотр Нестеров се класира за полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в Румъния
16:15, 10.05.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Българският национален отбор по минифутбол завърши втори в групата си на европейското първенство по Сока 6
Чете се за: 01:05 мин.
Калояна Налбантова също спечели квота за турнира по бадмитон на Олимпийските игри в Париж
Чете се за: 00:32 мин.
Испания надви Германия след дузпи и защити европейската си титла по футбол при девойките до 19 г.