This is a modal window.
31 май е Световният ден за борба с тютюнопушенето. Тежко е когато се пуши и това е потребност, обясни в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова. Всеицвестно е, че тютюнопушенето води до различни заболявания.
Проблем е у нас и сме в челните места на ранно започване на пушене, ранно започване на пиене и ранен полов живот и наркотици.
По време на пандемията се е увеличило пушенето и пиенето заедно с увеличаването на тревожността, саза д-р Гълъбова.
Кампаниите според нея не са най-работещето средство, но безспорно тях трябва да ги има. Много по-важно значение има лични пример. Децата започват да пушат най-често в тинейджърската възраст. Много хора са безкритични към това и пушат в присъствието на децата си.
Зависимостта е болест, при това много тежка. Тя формира различно отношение към важните неща в живота и воде до промяна, с която човек не може са пребори. Зависимият човек поставя на първо място употрубата на веществото и не може да се пребори с желанието да употребява.
Тя каза, че не е убедена, че цената на цигарите е фактор в отказването. При тютюнопушенето го няма краткосрочното влошаване. Последствията в дългослочен план са ужасяващи. Не се усеща колко дълбоко се уврежда организмът.
Д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че бездимните устройства са по-добрия вариант, но беше категорична, че не е здравословна. Това по-малкото зло, стъпка към отказване.