НОВИНИ

Денят на влюбените като празник на любовта и виното

денят влюбените празник любовта виното
Снимка: Pixabay
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
09:00, 14.02.2021
5739
Чете се за: 04:12 мин.
Още
Слушай новината

Романтичната традиция свързва влюбените с 14 февруари. Честването на Деня на влюбените се приема и в България. Според посочвана като католическа традиция Св. Валентин е патрон на деня, но от няколко века този ден се празнува от хора от цял свят с различни религии и култура.

Денят на влюбените се празнува масово в Западна Европа, а традицията на писане на "валентинки", подаряване на цветя и бонбони и пеене на серенади се е установила твърдо в съзнанието на повечето хора в тази част на света. Казват, че този празник е благодатен за производителите на картички, сладки и всякакви подаръци с формата на сърце.

Според традицията на английския двор в началото на XVII век, на Свети Валентин младите мъже и жени си разменят пръстени и бонбони. Всяка жена може да отиде и да помоли мъжа, когото харесва да стане неин съпруг. Важното е, че мъжът няма право да откаже на една дама. Но, ако все пак сърцето му вече е заето, той трябва да ѝ подари копринена рокля.

Св. Валентин - празникът на любовта (Снимки)

В Япония и Корея празникът датира от 1930 г. В Япония в Деня на влюбените подаръци получават само мъжете. Празникът за жените идва месец по-късно, на 14 март, а денят е наречен "Белият ден". Противно на Япония, в Корея съществува традиция на "Черния ден", в който всички самотни мъже се събират и се напиват.

В страстна Франция Денят на влюбените се изразява в разменяне на бижута и други романтични подаръци, а в Дания мъжете подаряват изсушени бели цветя. На този ден в Англия девойките се събират преди изгрев и поглеждат през прозореца. Първият човек, когото видят, става техен съпруг. В графство Дербишир момичетата обикалят църквата 12 пъти в полунощ и повтарят магическо заклинание. Според легендата след ритуала срещат истинската любов.

В Ямайка на този ден провеждат масови голи сватби, а на плажовете прииждат многобройни младоженци, решили да се врекат във вечна любов. В Бразилия Денят на влюбените се празнува на 12 юни. На този ден бразилките извършват магически ритуали, с които привличат ергените. В Израел Денят на любовта се чества в края на лятото. Момичето може само да предложи ръката си на момчето, което избере.

Германците свързват любовта с лудостта и считат Свети Валентин за покровител на лудите. На този ден се украсяват психиатричните клиники с гирлянди и цветя. Поляците вярват в чудотворната сила на любовта и затова считат за свой дълг да отидат на църква и да се помолят за семейно щастие.

Свети Валентин е забранен за мюсюлманите в Саудитска Арабия. Хората, които се докоснат до греха на този ден, са тежко наказвани. В магазините е строго забранено да се продават червени рози, плюшени играчки и лакомства във формата на сърца. Властите смятат, че "гибелната западна традиция" обърква умовете на младото поколение в Саудитска Арабия, като ги подтиква към грях.

В България стечението на обстоятелствата съчетава по време празника Трифон Зарезан, свързван с виното, с Деня на влюбените. Двата повода го водят към символично обединение в Ден на виното и любовта. Които всъщност са свързани и митологично, и традиционно.

Снимки: Десислава Кулелиева

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Защо "Отровното трио" вече е отровна двойка? От протеста на площада до битката за парламента
Защо "Отровното трио" вече е отровна двойка? От протеста на площада до битката за парламента
Вирусолог номер 1: Ще има още мутации на COVID-19
Вирусолог номер 1: Ще има още мутации на COVID-19