НОВИНИ

Дискусия за свободата на словото: Как да се наложи хигиена в политическия дебат?

Виолета Русенова
от Виолета Русенова
20:44, 12.11.2024
Чете се за: 05:02 мин.
У нас
Снимка: БТА
Слушай новината

Дискусия за свободата на словото и медиите у нас се проведе в УНСС, а организатор е Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори. Защо се допуска заблуждаване на зрителите и възможно ли е да се върне лидерският дебат по време на кампания?

За промени в регулацията на предизборните кампании в ефира на БНТ и БНР се обявиха участниците във форума. Според Изборния кодекс партиите и коалициите, регистрирали кандидати навсякъде в страната на парламентарни избори, имат право на равно участие - текст, който е в сила от май 2021 година.

"Този фалшив принцип за равнопоставеност дава прекомерна тежест на политически субекти, които нямат роля, никой не гласува за тях. Първо, големите партии отказват да участват заради тази говорилня, която става. Второ, заблуждаваме зрителите, даваме информация, която не е толкова съществена, а другата е дезинформирана, объркана, и трето, ако ние сме телевизия, и обществото вярва на телевизиите, алинеята, както е написана, където ние трябва да осигурим равнопоставеност, обективно отразяване, съобразно значимостта и тежестта на субектите, трябва да регулира професионализмът на вас, журналистите. Няма нужда да ни регулират допълнително", каза Емил Кошлуков, генерален директор на БНТ.

"Преди всичко е необходимо да се даде малко повече свобода на медиите чрез собствената им редакционна политика и стандарти, да могат да дооформят начина, по който се провеждат политически дебати в хода на предизборни кампании. Смятам, че това ще бъде от полза не само за обществените и търговските медии, но и за българското общество", посочи Милен Митев, генерален директор на БНР.

"Изключително важно е да се намери баланс между правото на изразяване на мнение и правото на всички участници да имат достъп до обществените медии, но същевременно да не злоупотребяват с тези права. Правото на изразяване на мнение има ясно определени граници и всички изказвания, които съдържат реч на омразата, антисемитизъм, фашизъм, или подкопават демократичния ред, не могат и не следват да намерят място в ефира на БНТ и БНР", заяви д-р Симона Велева, и.д. председател на СЕМ.

И така се стига до свръхрегулация с обратен ефект в ефира.

"Понякога тези хора използват тежък език на омразата. Няма да се притесня да кажа - издевателстват върху други гости в студиото, върху самите журналисти", каза журналистът Добрина Чешмеджиева.

"Общото мнение тук беше, че трябва да се редактира Изборният кодекс, така че да отпадне механичното равенство, механичната равнопоставеност. А в отразяването на предизборните кампании БНТ и БНР да имат повече свобода и да отразяват политическите сили с критерия справедливост", отбеляза журналистът Бойко Василев.

Участниците в медийния форум поискаха и възстановяване на лидерския дебат - последният беше преди цели 15 години. А че зрителите го искат, се потвърждава и от проучване на СЕМ и "Екзакта".

"Не може българите да гледат дебати между кандидати за американски президент, но да не могат да видят дебат между първите политически лидери на партиите, които искат да ги водят", коментира Кирил Вълчев, генерален директор на БТА

"Близо 82% искат да има лидерски дебат и сблъсък на гледните точки. А над 70% - 73% от респондентите посочват, че смятат, че журналистът трябва да има критично отношение, т.е. искат да има проактивна роля на журналиста", каза д-р Габриела Наплатанова, член на СЕМ.

"Ние живеем в свят, в който политиците все по-малко искат да дебатират, все повече искат едностранна комуникация, комуникация само в социалната мрежа, комуникация без да ги притесняват журналисти", посочи Бойко Василев.

"Това зависи от поведението на всички партии по време на кампанията, но общата воля на медиите може да постигне поне половината, поне 50% от тази цел, поне някакъв дебат да има по време на кампания", добави той.

Журналистите поискаха и политиците да загърбят социалните медии като форма на комуникация с медиите.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Николай Петков: Западният гребен на Еверест е най-голямото предизвикателство за алпинизма
Николай Петков: Западният гребен на Еверест е най-голямото предизвикателство за алпинизма
President Radev at COP29: Extreme weather events pose a threat to people as well as to peace and security
President Radev at COP29: Extreme weather events pose a threat to people as well as to peace and security