ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Документ върху камък доказва, че античен град до Пазарджик е Емпорион Пистирос

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Нови научни изследвания безспорно доказват, че античният град край Септември до Пазарджик е Емпорион Пистирос. До този момент още два града в Гърция спорят за това име.

      Има си дори документ, изсечен върху камък, че цар Котис е разрешил на заселници от Тасос, Маронея и Аполония да основат Емпорион Пистирос на брега на Марица. Проблемът е, че каменният документ е намерен на 2 километра от града.

      Един дългогодишен спор - това ли е онзи Пистирос, упоменат в античните извори, е на път да се реши категорично. Достатъчен е геоложки анализ на гранита, с който е построена крепостната стена.

      "Тази гробница отдавна е известна, от 40-те години е публикувана от професор Венедиков, но с оглед на проучванията на Пистирос, сега гледаме в друга светлина. Гробницата е Тракийска, тракийски владетел, могилата е тук", обясни ръководителят на археологическите разкопки доц. Алексей Гоцев.

      БНТ: Т.е. със сигурност е свързан с Пистирос?

      "Този път имаме сигурност. Чисто като стил е четвърти век, когато е разцветът на Пистирос, така че нямаме съмнения. Но геолозите, които гледаха скалата, казват, че това е местен камък, който е същият, от който е изградена и крепостната стена", отговори доцентът.

      Защо тракийски владетел би построил гробницата си до тържището или емпориона – необичайно, но не невъзможно. Градът е бил оживен център и е привличал много хора за времето си.

      "Тракийският владетел, който така или иначе имал някакви релации с трако-гръцкия град, дали е ходил там да търгува, да пие вино, и след това, като си отишъл, е пожелал да бъде близо до това", коментира още доц. Гоцев.

      До тази има и друга тракийска гробница, която вероятно следва същия обичай. Подобни практики в комуникацията с гръцкия свят са били засечени и на други места в Италия и Южна Франция. Но освен тях, за учените по-голямо предизвикателство е да открият некропола на Пистирос.

      Къде е богатият некропол на Пистирос и как са съжителствали траки и елини, можете да разберете в репортажа в "Денят започва".

      Още от рубриката "Новини от миналото"

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?