Артефактът вероятно е открит в Северозападна България и впоследствие пренесен
Пенсиониран граничен полицай, дошъл на море, откри античен саркофаг от римската епоха на плажа в курорта "Св. св. Константин и Елена" край Варна. Върху него е имало съвременен масивен мраморен плот, а дъното на саркофага е било пробито, с прокарани кабели. Вероятно безценната находка е била подготвена да стане част от интериора на нечий дом.
По време на обичайната си сутрешна разходка Николай Костадинов забелязал на плажа античния саркофаг. Веднага подал сигнал в полицията.
"Отивам до него да видя какво е, виждам тези орнаменти и затова се обадих веднага".
След оглед от специалисти саркофагът е преместен в двора на Аргеологическия музей във Варна. Археолози допускат, че той е от римската епоха, с богата релефна украса, от II - III век след Христа. Това не е попречило на досегашните му притежатели да го боядисат с фасадна боя.
"По всяка вероятност саркофагът е античен, тоест не е съвременно копие, но по него има извършени допълнително някои дейности, които го правят да изглежда като съвременна имитация", каза Александър Минчев - археолог.
Реставратори свалят боята от саркофага с щадящи методи, включително и с ултразвук.
"За да се установи автентичността му е необходимо да се махнат на няколко места, да се направят проби, разчистки, да се установи начинът, по който е изработен, за да се потвърди или отрече автентичността му", каза Милен Маринов, реставратор.
Саркофагът е изработен от варовик, което не е характерно за древния Одесос. Според археолога Александър Минчев той най-вероятно е открит в Северозападна България. Тепърва ще се анализира и орнаментиката му, типична за римската епоха.
"В ъглите му това са овни, докато дългите страни са представени бичи глави. Това е много характерно, заедно с гирляндите, които ги разделят, именно за украсата по саркофази. Все още имаме някакви резерви, но изглежда, че е автентичен", каза Александър Мичев, археолог.
Все още не е ясно как саркофагът е попаднал на плажната ивица. Образувано е досъдебно производство за притежание на културно-историческа ценност, която не е идентифицирана и регистрирана.
Репортери: Даниела Цекова, Татяна Кисьова