Северна Македония и Албания да започнат преговори за членство с ЕС през март. За това призоваха външните министри на страните-членки и Западните Балкани от Солун. Процесът на разширяване забоксува през октомври след отказа на Франция да даде зелена светлина за двете страни.
17 години след като в Солун Европейската комисия на Романо Проди заяви, че "мястото на Балканите е в ЕС" и даде т.н. "Солунско обещание", страните от Западните Балкани и страни-членки призоваха ЕС да не губи инерцията на процеса на присъединяване.
Търсейки позагубеното единство, страните-членки и шестте страни от Западните Балкани призоваха ЕС да удържи обещанието си и Северна Македония и Албания да получат покана през март.
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Ние, от страна на ЕС, трябва да изпълняваме ангажиментите си. Ако не можем да ги изпълним, по-добре да не ги поемаме.
Реформите в страните от Западните Балкани трябва да продължат на фона на новата методология за преговори на ЕК.
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Новата методология не трябва да бъде причина за отлагане за пореден път за започване на преговорите.
Много е важно Северна Македония да изпълнява Договорите си с Гърция и България.
Целта е началото на преговорите с двете страни да започне преди Срещата на върха ЕС-Западни Балкани през май в Загреб.
Гордан Радман, министър на външните работи на Хърватия: Очакваме тук също подкрепа на тези страни, Северна Македония и Албания. Просто очакваме успех. И също имаме подкрепа и от Ваша страна, от България.
Миро Церар, министър на външните работи на Словения: Северна Македония и Албания заслужават да започнат преговори с ЕС. Народите на Северна Македония и Албания най-посе трябва да видят светлина в края на тунела.
Никос Дендиас, министър на външните работи на Гърция: По-важно от всякога е за ЕС да запази устрема на политиката за разрширяване, в същото време Западните Балкани трябва да ускорят реформите. На този критичен кръстопът, на който се намира ЕС, трябва да запазим европейската идея.
Евроинтеграцията на Западните Балкани беше основен акцент в Българското председателство на ЕС със Софийската декларация и важен приоритет на българската външна политика. Тази интеграция се забави заради Франция и още няколко страни-членки, които поискаха по-строги критерии и обратимост в преговорите.