НОВИНИ

Фермери настояват за по-високи субсидии за отглеждане на ориз

Снимка: Pixabay
bnt avatar logo
от БНТ , Репортер: Таня Матева
13:31, 14.07.2024
Чете се за: 02:57 мин.
У нас
Слушай новината

За увеличаване на субсидиите за отглеждане на ориз настояват фермери от района на Пловдив. В момента помощите са като на всички, които се занимават със зърнопроизводство. Хората, които отглеждат ориз, имат притеснения и за това дали количествата вода за напояване ще бъдат достатъчни.

Председателят на Българската оризова асоциация Георги Видолов отглежда 20 000 дка ориз край Съединение. И се нуждае от много вода за продукцията си:

"Тази вода, само налична в язовирите, няма да е достатъчна, защото за да стигне тази вода до крайните точки на ползване по пътя има големи загуби, има нерегламентирано ползване и като цяло трябва да имаме доста по-големи обеми, за да е гарантирана водата за напояване."

"Не всички водоизточници действително достигнаха нива, които ни се иска на всички, но това са реалностите и всички трябва да се съобразяваме с тях", каза инж. Костадин Чолаков - управител на "Напоителни системи" ЕАД – клон Пловдив.

Алтернатива се търси за местата с по-малко вода в напоителните съоръжения.

"Създали сме добра организация, има режим на водоподаването, с което считаме, че ще успеем да се справим и да задоволим нуждите на производителите", каза още инж. Костадин Чолаков.

Водата за напояване обаче остава скъпа.

"За всеки декар ориз те плащат около 76 до 80 лева на година, в зависимост какъв вид вода ползват. Разходите за напояване на ориза е най-значителен в сравнение с разходите за торове, за препарати, за горива", каза Георги Видолов - председател на Българската оризова асоциация.

За компенсация оризопроизводителите у нас настояват за по-сериозна помощ от държавата.

"Например в Гърция получават десетократно по-големи субсидии за производството на ориз, в Румъния получават петкратно по-високи", каза още Георги Видолов - председател на Българската оризова асоциация.

В резултат на всичко това българският ориз е значително по-скъп от вносния и остава дефицитен за родния пазар.

"В България се продава над 70 процента ориз, внесен от Азия, основно от Виетнам, Камбоджа, Мианмар... Ориз, произведен в България на нашите магазини, на нашите пазари, е не повече от 10 процента", поясни Георги Видолов - председател на Българската оризова асоциация.

И ако у нас ползваме ориз от Азия, българският намира добра реализация в цяла Европа.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Опасно горещото време продължава поне до средата на новата седмица
Опасно горещото време продължава поне до средата на новата седмица
Франция отбелязва националния си празник (СНИМКИ)
Франция отбелязва националния си празник (СНИМКИ)