НОВИНИ

Финализираха споразумението: Какво договориха властта и земеделците?

Няколко земеделски организации не са съгласни с договореното и подновяват блокадите утре

Виолета Русенова
от Виолета Русенова
20:07, 11.02.2024 (обновена)
Чете се за: 06:15 мин.
У нас
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Окончателно - уточниха текстовете за споразумението между властта и земеделците. След над четиричасови преговори земеделският министър и фермери постигнаха съгласие за параметрите. Документът ще бъде подписан утре след среща с премиера. Преди това министър Кирил Вътев ще разговаря и с представители на сдруженията, които продължават да протестират.

Стопанствата ще се разделят на три категории в зависимост от площта им и ще получават годишна ставка на декар.

Тези до 3000 декара ще получат по 20 лева, при площ между 3 и 6000 декара по 10 лева, а до 10 000 декара ще получат по 5 лева. Субсидията ще бъде разделена в два транша.

След повече от четири часа разговори земеделският министър и преговарящите обявиха, че споразумението е финализирано, като финансовата рамка е тази, която беше договорена.

"Всичко, каквото сме се разбрали в петък, днес беше оформено окончателно с юристи, за да има приличен вид", заяви министърът на земеделието Кирил Вътев.

"Всичко е изпратено към Министерския съвет, очакваме резултатите от там и това е. Финализирането на споразумението ще го научите утре следобед, защото очакваме покана от министър-председателя", допълни Костадин Костадинов, председател на Българската аграрна камара.

За да опита да успокои напрежението в сектора утре министърът ще се срещне с част от организациите, които няма да положат подписите си под споразумението и ще подновят блокадите от следващата седмица.

Това са Обединени земеделски производители и Български фермерски съюз, които са поискали среща с него. Общо 26 браншови организации продължават да искат и оставката му.

"Това не е спирало от едни определени кръгове, то даже е ясно кои са. Няма да ги кажа, защото не искам. Вижте кои продължават да протестират, кои правеха протести извън големите протести и отговорът ви е известен. Каквото и да правим се обръща срещу нас", коментира още земеделският министър.

Той посочи, че споразумението облагодетелства изцяло и тези, които се обявяват срещу него.

"30 март е заложено като срок, може и малко по-късно с 5-6 седмици, нотификация през Европа и обратно, технически прием на документи на около 20 000 ползватели. Другият е 30 септември, ако има нотификация, защото сега е до 30 юни самата помощ. Таванът на помощта е ясен и е изписан в тройната модулация. Най-много стопанство, каквото и да е, колкото и голямо да е, може да вземе 50 000 - 55 000 лева", заяви Костадин Костадинов, председател на Българската аграрна камара.

Остава договорката най-малките стопанства да не доказват загуби за стопанската година, но изискването за средните и големите остава. В споразумението е вписано и изпълнение на законодателни инициативи.

"Има описано, че ще се направят още срещи следващата седмица, закон по закон да се изчисти концепцията на промените за всеки закон и да се изготви второ споразумение, където да има ясна политическа отговорност, че тези закони ще бъдат променени", допълни Илия Проданов, Национална асоциация на зърнопроизводителите.

Напрежението в сектора обаче продължава. Националната асоциация на картофопроизводителите обяви, че замразява членството си в Българската аграрна камара.

Снимки: БГНЕС

От Камарата пък отговориха, че отстояват исканията на над 10 хиляди земеделски производители и смятат, че продължаването на протестите е пиар акция, която обслужва политически цели.

"Такова нещо като замразяване - то не е фризер да се замразява и да се отмразява или микровълнова печка. Искам официално решение на Управителния съвет какво правят. Това е. Няма такова. Досега съм разговарял с председателя им. Виждаме политически амбиции и виждаме, че е възседнат от една политическа сила в момента. Ще има атаки отвсякъде, свикнали сме. Да си го кажем направо - хора, които не искат да има закон за браншовите организации, не искат да има ред, правила, сега всячески ще пречат на това нещо. Техните искания са смяна на министъра, те други искания нямат", добави Костадин Костадинов, председател на Българската аграрна камара.

"Жалко е да вървим по пътя на политизирането на проблемите, а не по пътя на разрешаването на проблемите, защото точно за това сме 15 години в това положение", каза още Илия Проданов, Национална асоциация на зърнопроизводителите.

Вчера 26 браншови организации заявиха, че подновяват протестите и продължават да искат оставката на ресорния министър Кирил Вътев.

Споразумението те определят като предателство.

От утре блокадите се подновяват на около 20 точки в страната. Протестите започват в 10.00 часа и се очаква да продължат час.

Във вторник заявката на недоволните земеделци, които няма да подпишат споразумението, е да струпат техника и цистерни с мляко на жълтите павета в София.

Репортери: Виолета Русенова и Давид Сукнаров

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Виртуална разходка сред скритите съкровища на Гърция (СНИМКИ)
Виртуална разходка сред скритите съкровища на Гърция (СНИМКИ)
Схемата "Разширени вени": Как 18 години се източва държавният бюджет
Схемата "Разширени вени": Как 18 години се източва държавният бюджет