Франция отпадна от битката за медалите на световното първенство по баскетбол за мъже

франция отпада битката медалите световното първенство баскетбол мъже
18:57, 27.08.2023
Чете се за: 05:47 мин.

Сребърният медалист от Евробаскет 2022 и бронзов от последния световен шампионат през 2019 година Франция допусна втора загуба на първенството на планетата по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините. Французите отстъпиха пред Латвия с 86:88 (33:26, 20:23, 21:13, 12:26) в Джакарта (Индонезия) и така след победата на Канада над Ливан, латвийците и канадците заемат първите две места в групата и продължават към втория етап на шампионата, а французите и ливанците отпадат от битката за медалите.

Първите два отбора от всяка група на първенството се класират за втората групова фаза, а вторите два ще играят за разпределение на местата от 17-о до 32-о.

Французите водеха със 74:62 преди четвъртата част, но слаби последните минути им костваха успеха. Роландс Шмитс бе точен на два пъти от наказателната линия за преднина от 87:86 за Латвия при оставащи 37 секунди, а до края „петлите“ не отбелязаха нов кош.

Артурс Жагарс бе най-резултатен за победата на латвийците с 22 точки и 5 асистенции, а Шмитс добави 20 точки. За Франция Еван Фурние завърши с 27 точки.

Канада се наложи убедително над Ливан със 128:73 (29:13, 37:17, 34:18, 28:25) в другия мач от групата, в който най-голямата разлика достигна 61 точки. Разликата в края от 55 точки и 44-те асистенции записани от канадците са рекордни в историята на световнита първенства.

Ар Джей Барет допринесе със 17 точки за успеха, Трей Бел-Хейнс добави 15 точки и 8 асистенции, а общо девет играчи на Канада реализираха по 10 и повече точки.

Отборът на Италия претърпя първо поражение в група А на световното първенство. Италианците загубиха от Доминиканска република с 82:87 (19:13, 20:25, 17:31, 26:18) във втория си мач от шампионата в Кесон (Филипините). За баскетболистите на Доминиканската република победата бе втора и те оглавяват временното класиране в групата. Селекционерът на Италия Джанмарко Поцеко бе дисквалифициран две минути преди края на първото полувреме след като получи второ техническо нарушение.

Карл-Антъни Таунс и Андрес Фелис отбелязаха по 24 точки за победителите. Таунс добави 11 борби и 5 асистенции, а Фелис - 5 борби и 5 асистенции. За италианския състав Марко Спису завърши с 17 точки, 5 борби и 4 асистенции, а Симоне Фонтекио се включи 13 точки и 3 борби.

В другата среща от групата единият от съдомакините Филипините допусна втора загуба след като отстъпи пред Ангола със 70:80 (19:12, 14:24, 19:20, 18:24). Тимът на Ангола е с еднакъв актив с Италия до момента – победа и загуба. Херсон Гонсалвеш бе най-полезен за успеха със 17 точки и 6 борби.

Начело в група D с две победи е отборът на Литва, който нямаше проблеми срещу Мексико с 96:66 (32:17, 21:17, 23:17, 20:15) в Манила (Филипините). Йонас Валанчунас и Рокас Йокубайтис реализираха по 15 точки за успеха. Валанчунас овладя 12 борби, а Йокубайтис добави 3 борби и 7 асистенции.

Черна гора надигра Египет с 89:74 (27:17, 24:20, 19:19, 19:18) в другия мач от групата и заедно с литовците очаква втората групова фаза, докато Мексико и Египет инкасираха втори поражения.

Никола Вучевич бе най-резултатен за черногорците с 16 точки и 7 борби, а Никола Иванович отбеляза 15 точки. За Египет Ехаб Амин завърши с 26 точки и 3 борби.

Германия постигна втора победа в група Е и също гледа към втората фаза, надигравайки Австралия с 85:82 (24:25, 25:19, 13:22, 23:16) в Окинава (Япония). Двата отбора изиграха оспорван сблъсък, в който разликата не надвиши 11 точки, а крайният изход бе решен в последните секунди.

Денис Шрьодер бе най-резултатен за Германия с 30 точки и 8 асистенции, а Маодо Ло добави 20 точки. Шрьодер стана едва вторият германски национал, който вкарва 30 и повече точки на световен шампионат след Дирк Новицки.

За Австралия Пати Милс реализира 21 точки, 5 борби и 6 асистенции. Милс е отбелязал поне 10 точки във всеки от 16-те си мача на световни първенства, като само испанецът Пау Гасол и германецът Новицки имат по-дълги серии.

Друг от съдомакините на Световното първенство Япония надви Финландия с 98:88 (22:15, 14:31, 27:27, 35:15) след много силна последна четвърт и записа първи успех на първенството. Така японците и австралийците имат актив 1-1, а Финландия натрупа две загуби в групата.

Джошуа Хоукинсън допринесе с 28 точки и впечатляващите 19 борби за победата на Япония, а за националния тим на Финландия Лаури Марканен се отчете с 27 точки и 12 борби.

Ансамбълът на България завърши на седмо място на финала на ленти и топки на световното първенство по художествена гимнастика