ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Хърватският президент подкрепя България за Шенген

Чете се за: 05:37 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Няма никаква политическа и икономическа логика България и Румъния да са извън Шенген. Това заяви президентът Румен Радев на съвместно изявление с хърватския си колега Зоран Миланович, който е на официално посещение в България. Радев заяви, че София е покрила всички критерии още през 2011 г. Моментни хрумвания и моментни политически доводи против нашето членство подкопават самата нормативна база на ЕС, посочи той, като допълни, че на всяка среща на Съвета задава един и същи въпрос - на основание на какви писмени критерии България и Румъния са извън Шенген. Според него, това е загуба за Европа и ЕС в момент, в който се обсъждат военната мобилност и сигурност, икономическата криза и инфлацията в Европа.

      Хърватският президент Миланович заяви, че страната му оказва пълна подкрепа на България, както и на Румъния, които чакат 12 години. Тези 12 години, по думите му, са “тежко лицемерие” и несправедливост. Той коментира, че две страни, едната от които Австрия, са против членството на България и че “отделни интереси и пазарене в ЕС се обясняват като голяма философия”. Според него, критериите за членство не са прозрачни, а политически. Припомни, че Хърватия е чакала седем години за членство, след като е била технически напълно готова.

      “Да не се лъжем. В момента, в който България и Румъния станат членки на Шенген, транспортните връзки от Централна Европа за Солун ще станат по-бързи и вместо за Северна Европа, контейнеровозите ще пътуват за нашая регион”, допълни той.

      На въпроси на БНТ дали октомври остава реалистична дата за присъединяване към Шенген и дали Хърватия би подкрепила разделянето на РСМ и Албания в преговорите с ЕС, президентът Радев заяви, че октомври месец е датата, която той лично е обсъдил с всички европейски институции и държави-членки. Напомни, че има проведени две проверки на ЕК у нас, на които България е дала отлични резултати и че няма никаква логика да бъдат възпрепятствани свободното движение на стоки и капитали. Според него, “различните поводи, облечени в аргументи за върховенството на правото, ще отпаднат”.

      За евентуалното разделяне на РСМ от Албания президентът Миланович посочи, че има такава опасност, защото РСМ има определени условия които не е изпълнила и ако не го направи, няма да може да продължи заедно с Албания. Той посочи, че ако Скопие не направи конституционните промени и не впише българите в основния си закон, ще трябва да чака.

      Според него е рационално това да бъде направено, доколкото в РСМ със сигурност има българи. Даде пример с хърватската Конституция, в която има записани 7 малцинства.

      Президентът Румен Радев напомни, че въпросът с РСМ не опира до двустранните ни отношения, а до отношението на Скопие към европейските ценности. “Става вече въпрос за проблем на отношенията на РСМ с европейските ценности. В Копенхагенските критерии са човешките права. Постигане на равноправие на българите в тази страна чрез вписването им в Конституцията заедно с всички останали народи, изброени като държавотворни народи. Това е неотменимо европейско изискване, това са европейски ценности - това е европейски въпрос”, посочи президентът.

      Двамата президенти отново остро осъдиха войната на Русия в Украйна, както от началото на конфликта.

      “Войната в Украйна показа необходимостта от разширяване на нашето сътрудничество и единство, така че да постигнем по-голяма сигурност и стабилност в региона. И двете страни осъдихме остро руската агресия. Препотвърдихме нашата подкрепа за Украйна в борбата за независимост, суверенитет и териториална цялост, но растящите рискове от този конфликт ни карат да настояваме за прекратяване на кръвопролитните бойни действия, защото този конфликт увеличава рисковете - освен глобален икономически да прерасне и в глобален военен сблъсък”, посочи Румен Радев, напомняйки, че войната изтощава нашите икономики и социални системи.

      Президентът Миланович повтори позицията си, че подкрепя единството на ЕС, но че
      за войната в Украйна става въпрос за война, до която се е стигнало поради различни причини. Според него, сега през цялото време “повтаряме заклинания и когато някой изрази минимален скептицизъм към догмата и когато не е за война до окончателно изтребление, излиза, че е за Русия”.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?