НОВИНИ

Джейкъб Хейлбрън пред БНТ: Идеята за "крепостта Америка" се завърна с пълна сила с Доналд Тръмп

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
21:23, 01.11.2024
Чете се за: 06:12 мин.
САЩ
Слушай новината

Четири дни остават до президентските избори в САЩ. Разликата между двамата претенденти е минимална. Каква е визията им за Америка - нашият специален пратеник във Вашингтон Тоня Димитрова разговаря с Джейкъб Хейлбрън - редактор в National interest и сътрудник в Атлантическия съвет.

"Джейкъб Хейлбрън: През 20-те и 30-те години на 20-ти век Америка беше в епохата на изолационизма, което доведе до възход на нацизма и Втората световна война. Научихме си урока после, че Америка не трябва да се отдръпва от света. Но тази стара традиция, която винаги е съществувала - идеята за "крепостта Америка" се завърна с пълна сила с Доналд Тръмп.

Тоня Димитрова, БНТ: Защо се възражда сега отново?

Джейкъб Хейлбрън: Защото предлага опростена формула за популистките сили в Съединените щати, които вярват, че са манипулирани от установения елит. Двете войни в Афганистан и Ирак, голямата рецесия през 2008-ма оставиха дълбоки белези в американското общество и убедиха голям сегмент от хората, че интернационализма е в основата на всички трудности. Всъщност е точно обратното - колкото повече глобализъм има, толкова повече просперитет има за Съединените щати. Извличаме полза от съюзите ни в НАТО и в Азия. А тяхната теория отрича всичко това.

Тоня Димитрова: Двамаа напълно различни кандидати, които имат напълно различни визии за света и за
ролята на Америка в света. Това ли прави тези избори толкова исторически?

Джейкъб Хейлбрън: Да, защото визията на Тръмп за "крепостта Америка" вероятно ще доведе до излизането ни от НАТО, до предаването на Украйна на Русия, до позволение Китай да завладее Тайван, до отдръпване от съюзите ни в Азия. Това ще е завръщане към изолационизма от миналото. Налагането на мита, за които Тръмп говори е рецепта за връщане към нестабилността от 20-те и 30-те години. Камала Харис споделя точно противоположни идеи - тя е наясно, че в момента американската икономика процъфтява и иска да надгражда сегашните традиции на глобален интернационализъм и не иска да обръща гръб на света.

Тоня: Тези избори са наблюдавани внимателно от целия свят. Нека да разиграем различните
сценарии за света - първо с оналд Тръмп в Овалния кабинет - той вече заплаши Съединените
щати да излязат от НАТО, да сложи край на войната в Украйна за ден - възможно ли е всичко
това?

Джейкъб Хейлбрън: Напълно. Не е нужно официално да излиза от НАТО. Достатъчно е да седне в Овалния кабинет и да каже, че няма да се придържа към член 5-ти от Договора за НАТО. Не е нужно да ходи в Сената, може да каже просто, че не го е грижа за Балтийските държави, точно както Джей Ди Ванс каза, че не го е грижа за Тайван. Още в първия си ден като президент може да спре военната помощ за Украйна, оже да сложи турникет и да каже край. Може да постигне повърхностна сделка с Путин и в общи линии да му даде това, което иска - няма да има украинско членство в НАТО, Путин да получи Донбас и да признае анексирането на Крим. Много е лесно да сложиш край на война, която не искаш да водиш.

Тоня Димитрова: Какъв ще е дългосрочният ефект от една победа на Тръмп?

Джейкъб Хейлбрън: Това ще е революционно, ще е изцяло нова ера в межународните отношения - Русия и Китай ще станат по-дръзки и ще има много по-голяма нестабилност - финансова и военна. Може би в момента живеем в златна епоха и не оценяваме какво имаме. Връщане към 20-те и 30-те години, когато всяка държава търси да засили влиянието и властта си за сметка на другите - ето към това ще се върнем, вместо да имаме обща визия.

Тоня Димитрова: От всичко казано излиза, че Камала ще е перфектна

Джейкъб Хейлбрън: Никога не се знае. Президенството й може да е катастрофа. Когато Джон Кенеди става президент следва кризата с Куба в Залива на прасетата и му отне известно време да стъпи на краката си. Подозирам, че Камала Харис е по-твърда и по-подготвена от очакваното. По-млада е от Джо Байдън и мисля, че по-агресивно ще защитава американските интереси в света.

Тоня: Отвън погледнато Америка има проблем със себе си - този проблем се усеща и по цял свят.
Въпросът е как един от тези двама напълно различни кандидати ще успее да заличи дълбокият
разрив в американското общество?

Джейкъб Хейлбрън: Вярвам, че засилването на икономиката ще помогне. Една от причините хората да са
гневни е, че при Тръмп първоначално имахме икономически бум, а после дойде Ковид кризата,
огромна безработица, а после и висока инфлация при Байдън. Това засили напрежението.
Другото, което се чудя е за Харис - тя вече протегна ръка към умерените демократи. Но ще
помилва ли и Доналд Тръмп, ще постави ли началото на нова ера на опрощение - със сигурност е
възможно!

Вижте повече във видеото

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Руне направи услуга на Григор Димитров за битката за Торино
Руне направи услуга на Григор Димитров за битката за Торино
Юношеският национален отбор на България до 17 г. отстъпи на Сърбия в европейска квалификация
Юношеският национален отбор на България до 17 г. отстъпи на Сърбия в европейска квалификация