ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как се отразява на зрението онлайн обучението?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:02 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      През последните две години рязко се е увеличил броят на децата, които страдат от късогледство. Тенденцията не е само у нас, но и по целия свят. Затова лекарите вече говорят за пандемия от миопия. Основните причини за нея са продължителното стоене на децата пред екран, както и все по-краткото време, което те прекарват на открито.

      Седмокласничката Ивайла Атанасова е с късогледство от 4 диоптъра и половина. През последните месеци има силни болки в главата и затова родители ѝ я водят на очен лекар.

      "Повече към обяд започва да ме боли, след като стоя дълго на компютъра и това е лошото, че почти цял ден трябва да сме на компютъра, защото повечето домашни трябва да ги правим онлайн", споделя 13-годишната Ивайла Атанасова.

      Причината за главоболието на Ивайла е продължителното стоене пред компютъра. Затова лекарят съветва момичето по-често да почива.

      "Разходки сред природата без телефон по всяко възможно време, да не се забиваме в телефоните, както всеки прави в момента", допълни Ивайла Атанасова.

      За да не напрягат очите си по време на дистанционното обучение, децата не трябва да ползват телефон или таблет, особено в легнало положение, тъй като тогава се скъсява дистанцията с екрана.

      "В свободното време да стимулираме децата, ако трябва да обикалят в апартамента, да излязат на терасата, да направят нещо различно", заяви офталмологът д-р Галина Филева.

      Даниела Илиева е майка на първокласник, който също има висок диоптър. Тя се притеснява, че онлайн обучението ще влоши състоянието на детето.

      "Ние сме с лаптоп, много близо гледа, навеждаме се, винаги след като напише някоя задача, упражнение, казвам да се обляга назад, да гледа малко наляво и надясно", добави Даниела Илиева, родител.

      За да се намали вредният ефект от електронните устройства, лекарите съветват родителите екранът на компютъра да е на около 60 см от очите.

      "Мониторът да е възможно по-голям, да бъде на нивото или леко под нивото на очите на детето, да бъде добре настроена яркостта и контраста на екрана", каза още д-р Галина Филева.

      Според специалистите друг проблем през последните 2 години е, че родителите пренебрегват профилактичните прегледи на децата. Така очните проблеми не се диагностицират навреме, а лечението става трудно, понякога дори и невъзможно.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?