ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какво е провокирало агресията на момчето, което застреля свои съученици в Белград?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:27 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Причините за агресията на момчето, причинило смъртта на 9 свои съученици, може да са много. Тийнейджърството е много бурен период, в който се случват промени на най-различни нива и една част от причините може да са чисто биологични, заяви в "Денят започва" детският психолог доц. д-р Милена Мутафчиева.

      В този период много силно се развива мозъкът и има един специфичен дисбаланс между частите на мозъка, които отговарят за импулсивното поведение и други от тях, които отговарят за неговата регулация, поясни тя и допълни, че към 20-годишна възраст тези неща се балансират по начин, че регулацията да се справя по-добре с импулсивното поведение.

      От друга страна на ниво индивид това е много бурен период, в който тийнейджърите трябва да извоюват независимост от родителите си, но същевременно все още нямат достатъчно стабилни връзки, посочи доц. Мутафчиева.

      Отбеляза, че има много общи неща между самоубийственото поведение и убийството. В резултат на пандемията проблемите с психичното здраве на подрастващите се увеличиха. Има нараствания на самоубийствата, на самонараняванията.

      "В много редки случаи като този в Белград децата стигат до такива ексцесии като масови убийства, но част от тях насочват тези негативни чувства навън в агресивно поведение. В подобни случаи, особено с планиране, има някаква форма на психичен проблем най-вероятно", коментира тя.

      Социалните фактори също имат значение. Социалните медии, наситени с насилие, лесният достъп до оръжие в Сърбия след военните конфликти през 90-те все още има укрити оръжия, които могат да бъдат намерени. Фактът, че момчето е от добро семейство, не означава, че е получавало достатъчно внимание от родителите си, посочи още тя. Допълни, че всеки един от социалната среда на момчето е пропуснал, че нещо се случва и не е реагирал навреме.

      Спря се на влиянието на видеоигрите върху детското съзнание, като отбеляза, че някои деца могат да се почувстват по-спокойни в резултат на заниманието с агресивни игри, защото това е начин да разтоварят агресията си. При други обаче може да подействат като учебник за подобно поведение.

      Според доц. Мутафчиева воденето на детето на стрелбище, където да се учи да стреля с бойно оръжие, би могло да е отключващ ефект за агресията и да му даде един вариант, по който може да се разтовари, да използва точно оръжието, за да се успокои и да овладее отчаянието и негативните си емоции.

      Вижте целия разговор във видеото

      Гледайте повече теми от "Денят започва"

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image