НОВИНИ

Какво искат ключовите държави от преговорите за войната в Украйна?

Тоня Димитрова
от Тоня Димитрова
14:37, 18.02.2025
Чете се за: 13:15 мин.
По света
искат ключовите държави преговорите войната украйна
Снимка:

Тази седмица може да се окаже решаваща за войната в Украйна - две бързо организирани срещи се проведоха в Париж и Рияд.

За първи път в Саудитска Арабия държавният секретар на САЩ Марко Рубио и министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров сядат на масата за преки разговори.

Европейските лидери се срещнаха в Париж в опит да търсят общ отговор на плана за преговори между Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Украйна не присъства нито в Париж, нито в Рияд.

Преговори между Русия и САЩ

САЩ

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и специалният пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф са публичните лица на американския преговорен екип в Рияд. Но основният глас на масата е на 12 000 километра от тях, в Палм Бийч, Флорида.

Публичните ангажименти на президента Доналд Тръмп през последните дни не са свързани с Украйна, но е ясно, че това е във фокуса на разговорите му извън обхвата на телевизионните камери.

В неделя Тръмп заяви пред репортери, че е доволен от развитието на събитията и преговорите са в ход. Краткосрочната цел на американския президент е да спре сраженията в Украйна. Дългосрочната е да намали американското участие, след като Съединените щати са изпратили на Киев военна помощ на стойност десетки милиарди долари.

Но едно е ключово - Тръмп все още не е казал как вижда следвоенна Украйна и това доведе до биене на камбаната за тревога в Европа.

Тръмп казва, че очаква украинският президент Володимир Зеленски да бъде част от "разговора", но не и на преговорите в Рияд. Според държавния секретар Марко Рубио преговорите в Саудитска Арабия са само началото на дълъг процес, който "очевидно" ще включва Европа и Украйна.

Това изказване вероятно носи успокоение на съюзниците на САЩ, особено след серията от изказвания от Белия дом през последните няколко дни.

Доналд Тръмп заяви, че е склонен да се съгласи с оценката на министъра на отбраната Пийт Хегсет, че връщане към границите на Украйна отпреди 2014 г. е нереалистично, но все пак очаква Киев да си върне "някакви" територии.

Към момента това решение не е приемливо за Зеленски и Украйна.

Русия

Още през лятото руският президент Владимир Путин постави основните си условия за започване на преговори за край на войната - признаване на окупираните от Русия украински територии, отмяна на санкциите срещу Русия и отказ за членство на Украйна в НАТО.

Повечето европейски държави категорично отхвърлят тези искания. Съединените щати предпазливо коментират какви отстъпки ще се наложи да направи Русия, но и от Белия дом, и от Пентагона казват, че очакват компромиси и "от двете страни".

Приоритет на Москва явно е срещата в Саудитска Арабия. Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че най-вече е там, за да чуе американските предложения за слагане на край на войната.

А що се отнася до Европа, Москва не вижда смисъл тя да бъде канена на масата за преговори. Не е тайна, че от дълги години Владимир Путин търси диалог със Съединените щати - държава, която едновременно обвинява за започване на войната и счита за единствена равноправна с Русия сила.

Остава отворен въпросът дали Русия е готова да прави отстъпки.

Големият отсъстващ от преговорите - Украйна

Украинският народ вижда своето бъдеще също толкова несигурно, колкото го виждаше и през февруари 2022 г. Украинците искат мир - да не се събуждат от тътена на сирените, да не губят свои любими на бойното поле и във градовете близо до фронта.

Русия е окупирала почти 25% от украинската територия, а отбраната е отнела живота на десетки хиляди украинци. В миналото Украйна настояваше всяко споразумение за мир да включва пълно изтегляне на руската армия от украинската територия. Това включва не само окупираните по време на войната територии, но и полуостров Крим, който беше анексиран през 2014 г., както и Донецка и Луганска област, които се самопровъзгласиха за независими, след като Русия подкрепи сепаратистите през 2014 г.

Украинците се страхуват от мирно споразумение подобно на това от 2014 г. или 2015 г. - тежките сражения бяха спрени, но обстрелът продължаваше.

Без гаранции за сигурност ще има най-вероятно нова война през следващите 10 години.

"Украйна приема всякакви преговори за Украйна без Украйна за безрезултатни и не може да ги приеми", каза Володимир Зеленски преди срещата в Рияд между американски и руски представители.

Мнозина смятат, че предишните мирни споразумения с Русия просто са проправили пътя към пълномащабната инвазия и украинците се страхуват, че това може да стане и сега.

Европа

Великобритания

Британският премиер Киър Стармър се надява да бъде мостът между европейските лидери и Доналд Тръмп като настоява да увеличат разходите си за отбрана. Предложението на Стармър да изпрати британски войници в Украйна е част от желанието му да играе тази роля.

Официалната позиция на "Даунинг стрийт 10" беше, че Украйна трябва да определи параметрите на мирно споразумение. Тази позиция се промени с новата американска администрация, която обяви, че връщане на украинските граници отпреди 2014 г. е нереалистично.

Вместо това сър Киър Стармър се надява повече европейски държави да се присъединят към призива му за изпращане на войски в Украйна, за да действат като възпираща сила срещу евентуална нова руска инвазия.

И докато Стармър разговаряше в Париж с европейските лидери, в Уестминстър продължава дебатът колко кралството трябва да харчи за отбрана.

Лейбъристите обещаха да очертаят план за увеличаване на разходите за отбрана от 2,3% от БВП сега до 2,5%. Източници от отбранителния сектор на Великобритания казват, че това ще е значително увеличение. Но няма дата кога това ще се случи, а мнозина във Великобритания казват, че е по-спешно от всякога.

Германия

Германските лидери са разтърсени до основи от подхода на Доналд Тръмп за Украйна и доказателство за това е присъствието на канцлера Олаф Шолц в Париж, въпреки че в родината му е на финалната права от предизборната кампания.

Всички традиционни партии в Германия осъдиха опитите за постигане на мирна сделка без Украйна и без ЕС. Извънсистемните партии приветстваха разговорите с Владимир Путин и призовават за прекратяване на военната помощ за Киев. Но пък те едва ли ще вземат властта.

Както и да изглежда бъдещото германско правителство, подкрепата на Берлин за Украйна остава силна. Политическият елит в Германия осъзнава, че лоша сделка за мир, която подкопава украинския суверенитет, ще бъде катастрофа за Германия.

През последните 3 години Германия успешно се откъсна от руските енергийни доставки и значително увеличи разходите за отбрана. Но германската икономика буксува, а споровете за бюджети предизвикаха разпад на управляващата коалиция.

И така до изборите политиците се опитват да избегнат трудните публични дискусии като увеличаване на разходите за отбрана и изпращане на германски войски в Украйна.

Полша

Полша е ключов поддръжник на Украйна от началото на войната с ролята си на основен логистичен хъб за военна и хуманитарна помощ.

Варшава е един от най-силните гласове срещу Русия и твърди, че победа на Москва е риск за цялата сигурност на Европа. Ето защо Полша е смаяна от позициите на Съединените щати, с които се удовлетворяват ключови искания на Москва и то още преди да започнат преговорите.

Именно заради заплахата от Русия Полша има големи разходи за отбрана - почти 5% от БВП. Варшава е съгласна със Съединените щати, че и останалата част от Европа трябва да отделя 5% от бюджета си.

На път за разговорите в Париж полският премиер Доналд Туск написа в социалната мрежа Екс: "Ако ние европейците не отделим разходи за отбрана сега, ще бъдем принудени да похарчим 10 пъти повече, ако не предотвратим по-голяма война".

На въпроса дали Полша ще изпрати войски в Украйна, отговорът е отрицателен.

Скандинавските и балтийските държави

Дания беше единствената скандинавска държава със свой представител на срещата във Франция, но европейски дипломати казват, че тя представлява интересите и на Скандинавието и на балтийските държави - Естония, Латвия и Литва, всички граничещи с Русия.

Сеизмичните вълни от втория мандат на Тръмп вече отекват в Дания с желанието на американския президент да установи контрол върху Гренландия.

Премиерът Мете Фредериксен вече направи европейска обиколка, за да търси подкрепа за Гренландия. В понеделник тя отново беше на извънредна среща - резултат от действията на Тръмп, които променят трансатлантическата архитектура на сигурността.

Дания все още не е последвала стъпките на Великобритания и не е обещала да прати войски в Украйна, но министърът на отбраната не изключи подобно решение и все пак уточни, че е прекалено рано да се говори за това.

Франция

Френският президент Еманюел Макрон определи разговорите в Париж не като среща на върха, а разговори, които целят да помогнат на Европа да изготви координиран отговор на все по-нарастващата враждебност на Вашингтон към Стария континент.

Снимки: БТА

"Европейците не са координирани и може би това е голямата цел на срещата в Париж и тя е началото на една координация... Готови ли сме? Отговорът е не. Може ли да се подготви? Отговорът е да", заяви Франсоа Хесбур - военен експерт от Франция.

"Има вятър на единство в Европа, какъвто не е имало от ковид", каза министърът на външните работи Жан-Ноел Баро.

Настроенията във Франция - държава, която винаги е била нащрек при американските геополитически маневри - са негативни, а в медиите доминират заглавия от типа на "Оста Тръмп - Путин", която ще изостави Европа.

"Трябва да сме в общоевропейско извънредно положение", казва бившият премиер Доминик дьо Вилпен и обвини "арогантния" Тръмп, че се опитва "да управлява света без принципи и респект".

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ясен е съставът на България за Купа "Странджа"
Ясен е съставът на България за Купа "Странджа"
Работодателите да съобразят режима на работа при опасно време, напомнят от Инспекцията по труда
Работодателите да съобразят режима на работа при опасно време, напомнят от Инспекцията по труда