ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какво се случва в интерната в с. Варненци година след сигналите за насилие?

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Даниела Димитрова
A+ A-
Чете се за: 04:25 мин.
У нас
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Омбудсманът Велислава Делчева обвини институциите в бездействие, тъй като година след сигналите за сексуално и физическо насилие над деца в интерната в село Варненци няма обвиняеми, а подалите жалби момчета не са изведени от там. От Апелативната прокуратура във Варна потвърдиха, че съдебномедицинските експертизи все още не са готови, а разпитите на служителите продължават. Докъде е стигнало разследването и какво се случва в интерната днес, провери наш екип.

Снежана Ангелова твърди, че внукът й от две години е в интерната заради просия. Вместо поведението му там да бъде коригирано по думите на семейството му се сблъсква с други правила.

Снежана Ангелова: „Той каза на съдията: повръщат на кафето, дават им да пият, бият децата - учителите, възпитателите, това не е директор. Това е чудовище. Искам си детето - голо, босо, с 40 номер маратонки скъсани, коса голяма, въшки, кирлив детето реве, плаче.“

Синът на Мария Асенова също е в интерната. Тя се връща от Нидерландия, за да го види, но засега безуспешно.

Мария Асенова: „Страх ме е да не посяга към себе си. На мен ми го е казвал: майко, ако не ме пуснат ваканция - ще избягам. От една година не съм го виждала, вече не издържам.“

В предаването „Още от деня“ омбудсманът Велислава Делчева алармира за сериозно забавяне в разследването по случая, въпреки образуваното досъдебно производство.

Велислава Делчева – омбудсман: „Това е или некомпетентност, или безхаберие. Това, което е изключително възмутително, е, че ти оставаш в една среда дете, което се е оплакало, че има насилие срещу него. Една година не правиш нищо.“

Екипът ни проверява какво наистина се случва зад стените на интерната, в който със съдебно решение са настанени над 20 деца. В обедните часове повечето са на двора, някои играят карти, други карат велосипеди. При пристигането ни по команда за секунди момчетата бяха прибрани в общежитието. Опитите ни за каквато и да е комуникация с възпитателите и директора бяха посрещнати с агресивен отказ.

- „Не искам да разговарям с вас, напуснете веднага района.“

Ангел Ройбов, директор на СПИ – Варненци: „Аз не искам да ви давам интервю.“

- Защо?

- „Защото това е мое решение.“

Днес служители на регионалната здравна инспекция извършваха проверка в интерната. Директорът обаче беше на друго мнение.

Ангел Ройбов, директор на СПИ – Варненци: „Няма проверка, каква проверка?“

Единственият човек в селото, който се съгласи да разговаря с екипа ни е кметът Снежана Михайлова, която 15 години е работила като счетоводител в интерната. Казва, че не вярва на сигналите за насилие, побои и остригани нула номер деца за наказание.

Снежана Михайлова - кмет на с.Варненци: „Защитени са от всички институции, педагозите са с вързани с ръце, не могат да бъдат накарани на никакъв труд, дори една метла да хванат за тях е тежък физически труд. Децата си знаят правата, а не си знаят задълженията.“

За една година след сигнала за физическо и сексуално насилие в интерната в Синя стая в Сливен са разпитани 4 деца, които са се оплакали, че са тормозени, други 12 са разпитани като свидетели, на седем са изготвени психиатрични експертизи, които сочат, че са жертви на насилие.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо
Абонирай ме за най-важните новини?