ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Масово съхнене на полезащитните горски пояси в Добруджа

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Масово съхнене на полезащитните горски пояси в Добруджа констатираха лесовъди и учени. Причините са комплексни, но по първоначални данни основната е нападение от непознат досега за нашите ширини вредител, който се е появил заради промени в климата. Поясите са от изключителна важност за опазване на почвата от ерозия и за задържане на влага в посевите.

      5000 километра дървесни видове пазят обработваемата земя в област Добрич. Тази година се наблюдава необичайно съхнене при дърветата от вида ясен, като засегнатите площи до момента са около 100 километра. На първо време те ще бъдат отстранени, за да се предотвратят инциденти.

      "Но голямата цел е да помислим и да търсим решение в дългосрочен план, защото такъв проблем в следващите 10-20 години ще ескалира", каза инж. Веселин Нинов, директор на Североизточно държавно предприятие – Шумен.

      За да се избегне екологична катастрофа, от Североизточното предприятие поканиха учени да обследват болните дървета. Имунитетът им е понижен, заради сушата, затова са нападнати от различни насекоми, сред които и непознат вредител.

      "В следствие на промените в климата именно това са средиземноморски видове, които постепенно разширяват ареала си", каза проф. Георги Георгиев от Института за гората – БАН.

      Предстои анализ на пробите, взети от учените, за да се определи вида им. Борбата с вредителите обаче ще бъде изключително трудна.

      "По принцип използвали сме авиоборба досега, но доколкото поясите са линейни обекти и с малка ширина, доста трудно изпълними мероприятия ще бъдат, особено с наличието на тези ветрогенератори, които са в този район много", каза инж. Радослав Радев, зам.-директор на Държавно горско стопанство – Балчик.

      Единственият вариант засега е санитарната сеч. На по-късен етап голяма част от поясите, които попадат и в Натура 2000, се очаква да бъдат възстановени с европейски средства.

      Автор: Надежда Карапанчева

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?