НОВИНИ

Млякото и млечните продукти са поскъпнали с близо 50% през последните 4-5 години

Айше Сали
от Айше Сали
18:30, 14.08.2023
Чете се за: 03:57 мин.
У нас
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Комисията за защита на конкуренцията е образувала производства за установяване на картели, които са довели до поскъпване на основни храни, сред които млякото и млечните продукти. Решенията за това са взети през месец март, след като е извършена проверка, а самите производства са срещу търговски вериги, Асоциацията на млекопреработвателите в България, както и срещу Съюза на птицевъдите.

Цените на млякото и млечните продукти бележат ръст едва със стотинки, когато говорим за цени на едро. Не така стои въпросът, когато става дума за цените в големите търговски вериги, откъдето те достигат до крайния потребител. Затова от Българската агенция по безопасност на храните и НАП започнаха проверки. Според браншовите организации това няма да доведе до резултат. Те призоваха за намеса на Комисията за защита на конкуренцията.

"Имаш крава, пиеш мляко". На село добре познатата българска поговорка може и да е валидна. Но в градовете трябва да си го купиш, а цените му наред с тези на млечните продукти, будят все по-голямо притеснение.

"Купуваме, защото все още имаме някаква възможност, но при всяко положение се намалява консумацията".

"Няма как да не ми прави впечатление, защото пазарувам постоянно. Просто намалявам грамажите при покупка".

"Не е много приятно, но се налага да намалиш консумацията", казват потребители.

С близо 50% са скочили цените на млякото и млечните продукти през последните 4-5 години, показва статистиката. Агенцията за безопасност на храните няма отношение към тях. Затова и според браншовите организации тяхната проверка няма да доведе до резултат.

Определящи за цената са суровината, транспортът, производството и търговската надценка. Именно надценката на търговските вериги, според браншовите организации, създава голямата разлика между изкупната цена и тази за крайния потребител.

Положението е същото като през февруари. КЗК трябва да се намеси. Има олигопол в крайния етап на продажби. Все още се продават на двойна цена сирена и кашкавали, които се купуват на 12-13-14 лв. от производителите и се продават на крайна цена от 27-28-29 лв. в магазините", каза Владислав Михайлов, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите.

Цените на европейския пазар също влияят на тези у нас.

"Българската цена на суровото мляко е зависима, върви в една графика с цената на суровото мляко в Европа, по-конкретно в Централна Европа. Ние сме по-близко до тях. Затова не можем да кажем, че тука преработвателите умишлено притискат производителите на сурово мляко. Тук всичко това е свързано с количеството и качеството на пазара", каза още Симеон Присадашки, заместник-председател на Асоциацията на млекопреработвателите.

Проверките на БАБХ и НАП продължават, а днес големите търговски вериги, които БНТ потърси, не пожелаха да коментират по темата. Потърсихме за коментар Комисията за защита на конкуренцията за да разберем докъде са стигнали започналите от тях през пролетта проверки, както и какво отношение ще вземат сега. Оттам съобщиха, че към този момент са образувани 3 производства за картел за поскъпването. Резултатите от тях все още не са ясни.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
България започва пътя си към Евробаскет 2025 с визита на Швеция
България започва пътя си към Евробаскет 2025 с визита на Швеция
Шави и Рафиня изгарят за два мача след червените картони срещу Хетафе
Шави и Рафиня изгарят за два мача след червените картони срещу Хетафе