НОВИНИ

Мохамед Чабут спечели Софийския маратон с рекордно лично постижение

маратон на София 2022
bnt avatar logo
от БНТ
12:30, 09.10.2022 (обновена)
Чете се за: 06:52 мин.
Спорт
Слушай новината

Мохамед Чабут е 39-ият победител в Маратона на София с време от 2:13.38 часа.

Той бе на едва 36 секунди от рекорда на трасето.

“Много съм щастлив. Исках да постигна личен рекорд и го направих. Искам да благодаря на организаторите, семейството и приятелите ми. Не успях да постигна рекорд на трасето, защото бях сам”, коментира той.

Двама българи записаха най-добро време в най-дългата дистанция. Ивайло Вълев и Шабан Мустафа дадоха време от 2:34.30 часа и завършиха 7-и и 8-и.

"Тръгнахме заедно, загряхме заедно и през цялото време се подкрепяхме. Решихме да финишираме заедно. От доста време сме конкуренти на състезанията и приятели извън тях", съгласиха се двамата.

Кенийката Хилда Чебой бе най-бърз при дамите с време от 2:45.55.

"Чувствам се много добре, доволна съм от резултата. Последните 5 км бяха най-трудни от трасето, радвам се, че успях да спечеля", сподели тя.

Победителят в надпреварата на 2 км и 200 м е категоричен, че спортът е ключът към дълъг живот.

“Чувствам се добре, времето е добро за бягане. Радвам се, че съм първи днес. Има конкуренция, както на всяко състезание. Важно е късата дистанция да присъства, защото насърчава все повече хора да спортуват и да живеят активно. Имам си определени цели, да си подобря резултата с няколко минути. Маратонът ме мотивира да тренирам още повече да участвам на по-дълга дистанция. Изживяването си струва. Спортуването е ключът към дълъг живот", допълни той.

Победителят в надпреварата на 10 км Николай Първанов си пожела да бъде здрав, за да се подготви за бъдещите си подвизи.

“Доволен съм. От април ме гонеше контузия, която не ми позволяваше да тренирам пълноценно. От последния месец нещата вече се нареждат. Не съм доволен от времето си, но ми дава надежда. Ако бъда здрав, нещата ще започнат да се получават, както аз искам. Посвещавам победата на всички хора до мен – семейството ми. Благодаря на детско-юношеската школа на Пирин, където работя като кондиционен треньор", добави той.

Победителката на 10 км Девора Аврамова черпи своята мотивация от съотборниците си.

“Доволна съм. Времето е чудесно, хората са с настроение, както и трябва да бъде. Мотивират ме съотборниците ми, с които тренирам. Посвещавам победата на клуба, който е зад мен и ми помага да се развивам. Предстои ми националният шампионат по кроскънтри и няколко състезания на шосе. Надявам се всичко да мине по план и да направя хубави бягания", твърди тя.

Победителката в полумаратона Маринела Нинева също е доволна от своето постижение.

“Победата не беше лесна, но беше умерена. Доволна съм от резултата. Тръгнах с резерв за първото място. Аз обичам да се състезавам. Тренировъчният процес не е толкова впечатляващ, колкото състезателния сезон. При толкова много състезания и толкова много победи, всеки иска повече. Ще участвам на Дряноко Рън в моя роден град и на Държавно първенство по кроскънтри", разказа тя.

Около 4000 души участват в трите дистанции на Софийския маратон. Организаторите отбелязват небивал интерес към маратона. Най-много са желаещите да участват на дистанцията от 10 км.

Президентът на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев даде старт на надпреварата.

“Удоволствието е голямо, няколко поредни години съм тук. Това е най-големият маратон в България. Всяка година се поставят нови рекорди и като посетители и като време за пробягване на дистанцията. За мен е чест да съм тук отново. Нормално е когато човек види толкова много хора, дошли с мисълта да поспортуват. Тази година има 700 човека от различни държави. Маратонът се вдига в класацията за световните маратони. Пожелавам на всеки да завърши без контузии”, сподели той в интервю за БНТ.

Един от организаторите на състезанието Анатолий Илиев си пожела маратонът да продължава да се изкачва в световните класации.

“Този маратон се разви през годините. Тази година получи своето признание. Възобновихме бягането на 2 км. Очакваме кенийците, етиопците и мароканците да направят постижения. Смятаме, че ще стане едно от най-добрите издания на маратона. По масовост е на първо място. Разчитаме на настроението на софиянци, които да посрещнат бегачите с усмивки и да се разтоварят от ежедневието. Ние сме се погрижили с всичко, което зависи от нас. Нека гражданите на София проявят търпение в този слънчев ден, за да може маратонът да бъде символ на София. Пожелавам всеки да завърши маратона с добро настроение, за да го очакваме и догодина", каза той пред БНТ.

Първи точно в 9.30 часа потеглиха „класическите“ маратонци на 42,195 километра. В 9.45 часа бе стартът на полумаратона на 21 километра, а в 10.00 часа тръгнаха бегачите на 10 километра. В 10.15 часа е масовият старт на 2,2 километра. Контролното време на маратона е 5 часа и 30 минути.

Всеки участник получи лимитирана тениска с бранда на маратона, както и раница, а успешно завършилите основните дистанции бяха отличени с изящен паметен медал като спомен от участието в събитието. Тази година той е с изображението на църквата „Света София“.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи:
Instagram: https://go.bnt.bg/instagram
Facebook: https://go.bnt.bg/facebook
LinkedIn: https://go.bnt.bg/linkedin
TikTok: https://go.bnt.bg/tiktok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Христо Бонев: Срамно е да си в четвърта урна
Христо Бонев: Срамно е да си в четвърта урна
Левски узакони третата си титла по баскетбол на колички
Левски узакони третата си титла по баскетбол на колички