Духът на Япония завладя пространството пред НДК с целия си заряд да увлича хората в Деня на японските бойни изкуства и традиции в 33-ата година на Дните на японската култура у нас.
През целия ден се стичаха малки и големи, за да се слеят с демонстрациите и да посетят шатрите на традиционните японски изкуства.
Японската фиеста започна с едночасово шествие на Микоши - познатата вече много добре у нас платформа, в която се вселява божеството на шиндуисткия ритуал за свързване на човека с Вселената. Този пътуващ мобилен храм обикаля цяла Европа.
Заедно с шиндуисткия духовник от Окаяма, чиято мисия в живота е да разпространява японската представа за земния човек и света. Носят го и българи, и японци. Заедно в трудно обяснимата близост между нашите два народа във времето.
И се редуват демонстрации на айкидо, джудо, кендо, карате в съвършеното изпълнение на възпитаниците на нашите клубове, обединени заедно с повече от 40 формации в Нихон Томоно Кай "Клуб приятели на Япония" в България на фона на ритуалите на чаената церемония, икебана, калиграфия, хайко, кирие.
"Японските бойни изкуства тренират не само тялото, но и култивират духа на човека, възпитават смелост, издръжливост в отделния човек, но и му помагат да намери своето място в общността си, да е в помощ на другите", заяви Н. пр. Хироши Нарахира, посланик на Япония.
"Въпреки че Япония и България са толкова отдалечени географски, но намираме много неща, общи неща в културата, духовността", допълни Аои Ямагиши, посолство на Япония в София.
Следващата седмица от 14 до 17 октомври в Ларгото в София по цял ден ще има ателиета за японските традиционни изкуства. Един слънчев ден, като урок по пречистване на душата и ума за оцеляване на човешката общност на земята.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube