Първоначално дисциплината ще бъде въведена в 1-ви клас
По предмета "Добродетели и религии" няма да се пишат оценки, като първо той ще бъде въведен за първокласниците. Това каза днес просветният министър Красимир Вълчев. Очаква се новият задължителен предмет да се въведе с промени в Закона за училищното образование, които ще бъдат представени за обсъждане през май.
Мненията в обществото за новия задължителен предмет се делят на три, каза министърът. Една група смята, че такъв предмет не трябва да има. Втората, че той трябва да е вероучение и третата, че трябва да е насочен най-вече към изграждане на етични знания у децата. Вълчев обеща баланс.
"Най-вероятно със Закона за училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и факултативните часове и е подчинен в голяма степен единствено и само на религията. Ние ще предложим да бъде подчинен на формирането на добродетели у децата", каза Красимир Вълчев, министър на образованието и науката.
Оценки по предмета няма да се пишат. Въвеждането му ще започне от първи клас. Засега е ясно, че ще има различни програми по "Добродетели и религии" и родителите ще могат да избират - да учат ли децата им елементи на вероучение или не.
Представители на Светия Синод днес настояха именно по предмета да се изучават и разновидностите на отделните религии, една от които да е християнство-православие.
Десислава Панайотова, културно-просветен отдел на Св. Синод:
"Ако има такива, които се притесняват, наистина техните притеснения са неоснователни, тъй като българското училище ще ограмотява по отношение на религиите нашите деца, така че те да познават, а не да бъдат принуждавани да следват някаква религия."
През май промените ще бъдат предложени за обществено обсъждане, а днес Синдикатът на българските учители предварително ги подкрепи.
Янка Такева, председател на СБУ:
"68% от нашите синдикални членове одобряват въвеждането на тази учебна дисциплина и подкрепяме министъра на образованието в тази посока."
От синдиката обаче искат преквалификация на учителите по български език, философия и история, за да могат и те да преподават религия. На 24 април предстои голяма дискусия за изучаването на предмета, която ще трябва да оформи и окончателния му облик.