Полицаи ще има във всички около 4 000 православни храма в страната по време на църковните ритуали свързани с Цветница и Великден. Това заяви главният секретар на МВР по повод мерките срещу разпространението на коронавируса. Засилен остава и контрола на временните пропускателните пунктове край областните градове.
От МВР заявиха, че достъпът до храмовете по време на празниците ще бъде контролиран. Все още се правят срещи с местните митрополити за финално уточняване къде ще са литургиите. Вярващите трябва да са с лични предпазни средства и да спазват отстояние. В храмовете ще се допускат само хора, които не създават риск от зараза.
Ивайло Иванов, главен секретар на МВР: Имаме уверението, че повечето литургии ще се изнасят навън на открито, където опасността от разпространяване на заразата е по-малка. Въпреки това когато има влизане ще се стремим хората, които са в православния храм да са на нужното разстояние.
Георги Хаджиев - директор на СДВР: В крайна сметка наистина е възможно на някои места да въникнат конфликтни ситуации, но ще призовем отново за търпение. Колегите са инструктирани да запазят самоконтрол.
Контролът ще е затегнат затова от силовото ведомство отново призоваха хората да си останат вкъщи.
Ивайло Иванов, главен секретар на МВР: Нищо не пречи човек да се помоли вкъщи. Едва ли има българско семейство, което да не притежава икона. Да запали една свещичка пред нея и молитвата да бъде извършена.
От "Пътна полиция" напомниха, че КПП-тата край обастните градове ще продължат да действат по време на празниците и няма да се допусне безцелно движение на хора.
Ивайло Иванов, главен секретар на МВР: "Имаме доста върнати хора."
Христо Терзийски, директор на ГД „Национална полиция": Наистина да става движение само когато някой наистина има необходимост да посети дадено населено място, възрастни родители или да извършва служебните си задължения.
Ивайло Иванов, главен секретар на МВР: Имали сме какви ли не случаи. Даже имаше и писмен въпрос до мен. Мога ли да отида да видя гаджето си.
На този фон от МВР заявиха, че до момента близо 24 хиляди души се наблюдават дали спазват наложената им карантина. Заради нарушения са образувани 638 досъдебни производства.