ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

На село през лятото: Българите предпочитат къща с двор и зеленчуци

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:55 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Град или село? Апартамент или къща? През лятото това е дилема, с която много хора се сблъскват. Решението, оказва се, е някъде по средата.

      Преди да си купи имот в село Щръклево, Диана Тагарова живеела в семейството си в Русе, защото там работи - по селата препитание няма.

      Беше някакъв кошмар, особено през лятото с децата. И идвахме си тук през всеки удобен момент. Вече взехме решение и се чувствам много по-спокойна със семейството, с децата ми, има къде да играят на воля, казва Диана.

      От 2 години в русенското село Николово броят на хората, които купуват или ремонтират семейни къщи, осезаемо расте. Някои избират да останат тук през лятото, а други трайно се настаняват.

      Един от тях е Йордан Стайков. Живял 23 години в големи градове в чужбина, от няколко месеца често прескача до бащината къща край езерото.

      Избрах да се прибера в Русе точно заради Николово. На 10 минути от центъра на Русе. А живееш в един малък рай, казва Йордан.

      Глория и Иван Пенчеви също предпочитат село Щръклево през лятото. Двамата са оперни певци. Казват, че сред природата се чувстват по-добре и всяко лято са тук.

      Когато имаме репетиции, концерти, ние си пътуваме. И тук релаксираме. Много добре ни се отразява на творческото мислене, казва Иван.

      На село е много по-удобно и много по-екологично за отглеждането на деца. Въздухът тук е по-чист, по-спокойно е, вечерите са много по-хладни, казва Глория.

      Хората, които идват за лятото, и тези, които избират за по-дълго да останат, често не сменят адресната си регистрация. Което, според кмета село Николово Златан Ванев, донякъде е проблем.

      Много млади хора си запазват адресната регистрация, за да могат да си класират децата за детски градини и училища, казва кметът.

      Селата получават субсидия по регистрираните с постоянен и настоящ адрес. В Николово те са към 3500 души, но реално в летните месеци жителите достигат 5 000. А парите за поддръжка и обновление, които и без друго са малко, съвсем не стигат, казва кметът Златан Ванев.

      Репортер: Даниела Василева

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?