ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Най-голямата слънчева централа у нас беше открита край Дупница

5300
Чете се за: 02:30 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      България ще може да подпомага въглищните централи у нас само още година и половина. Страната не е поискала удължаване на този срок, сигнализира евродепутатът Цветелина Пенкова. От Министерството на енергетиката потвърдиха за БНТ и допълниха, че може да бъдат задължени от Народното събрание, да го направят.

      До 2025 година страните в Европейския съюз ще могат да подпомагат въглищните си централи.

      "До момента срокът е такъв, но други държави като Швеция и Полша са поставили искане той да бъде удължен, а позицията на България не е ясна. Трябва да има много ясен план кога, как и на какви етапи ще бъдат намалявани, мощностите и зависимостите ни от въглищните централи", заяви Цветелина Пенкова, евродепутат от ПЕС.

      Пенкова присъства на откриването на най-голямата слънчева централа у нас край Дупница. Съоръжението може да захрани самостоятелно цялата околност и ще работи почти изцяло с дългосрочни договори.

      "Нормализация означава корпоративните клиенти, особено големите корпоративни клиенти да сключват дългосрочни договори а не да се зависими от пазара, чийто условия са от ден за ден различни", каза Кирил Бошов, председател на борда на директорите.

      В момента в страната са изградени 1750 мегавата слънчеви централи. Новата е с мощност 123 мегавата. По данни на Електроенергийният системен оператор няма достатъчно ресурс за присъединяване на нови зелени мощности без да се инвестира в мрежа.

      "Законодателството, върху което аз работя в европейския парламент предвижда голяма част от тези слънчеви панели, които виждате около нас да започнат да се произвеждат в Европа. В момента в глобален мащаб 90% се внасят от Китай, което ни прави силно зависими в нашия преход", каза още Цветелина Пенкова.

      Политиката на Брюксел предвижда разработване на мерки за привличане на инвеститори включително и в България.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image