България е на предпоследно място от всички държави в Европейския съюз по отношение на прилагането на информационните технологии в обществените среди.
Изключително малко вече са и фирмите, които инвестират в обучението на служителите си в дигитални компетенции. Това заяви в Пловдив министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.
Според специалисти обучението на децата в сферата на киберсигурността трябва да започне достатъчно рано, за да бъдат предпазени от опасностите в интернет пространството.
Във времето на дигиталната ера страната ни трябва да има обучени специалисти, които да я защитават, обясняват от Съюза за стопанска инициатива.
Затова в Европейския цифров иновационен хъб "Тракия" в Пловдив студенти и ученици се обучават в сферата на киберсигурността. Сред тях е Денис Петков, който е избрал и магистратура по киберсигурност.
"Има нужда от цифровизация на цялостната българска икономика, като тя трябва да се постигне по етичен и открит за всички заинтересовани страни начин", заяви Денис Петков.
За 14-годишната Галя Маркова е важно личната ѝ информация в интернет да е защитена, за да не стане обект на онлайн тормоз.
"Най-вече снимките, които качвам или снимките, които хората качват за мен, защото от това може да се разбере къде живея и доста лични неща за личния ми живот", коментира Галя Маркова.
Според преподавателя Петър Кънчев едни от най-разпространените заплахи в интернет остават фишинг имейлите, които хакерите ни изпращат.
"Работата е там, че те не използват технически средства за това нещо, а приложна психология, тоест как да ни подлъжат, ако е нещо, което страшно много ни въздейства върху емоциите, страх, има някаква спешност, някакво действие, което веднага може да направим", допълни Петър Кънчев, ръководител на обучителните програми.
Но фирмите инвестират в сигурността си чак след като пострадат, обясни Кузман Илиев от Съюза за стопанска инициатива. Затова и владеенето на дигитални компетентности е важно, заяви министър Шалапатова.
"Именно затова използваме ресурсите както на националния бюджет, така и на Плана за възстановяване и устойчивост и на програмата "Развитие на човешките ресурси". Близо 1 милиард лева за периода от тази година до 2026 година ще бъдат инвестирани в различни форми за дигитално обучение", каза още Иванка Шалапатова, министър на труда и и социалната политика.
Според специалистите друг проблем, по който трябва да се противодейства, е дезинформацията и хибридните войни в социалните мрежи.
Текст: Галена Паскова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube