В обръщение до кметовете на общини председателят на УС на НСОРБ Даниел Панов припомня, след въвеждането на извънредното положение в страната много общини предприеха закриване на действащите пазари с оглед гарантиране сигурността и здравето на населението.
Отварянето на пазарите в страната през последните дни е било продиктувано от разбирането за необходимостта от създаване на възможност на родните производители да реализират пролетната селскостопанска продукция и за предоставяне на пряк достъп на гражданите до свежи продукти. Тази възможност по никакъв начин не отменя изискването за строго спазване на въведените мерки за дезинфекция и гарантиране на необходимата дистанция между посетителите на откритите пазари. Ръководството на НСОРБ припомня, че във фокуса на заповедта, издадена от министъра на здравеопазването са кооперативните и фермерски пазари, като място земеделските производители и фермерите да реализират произведената от тях продукция (зеленчуци, плодове, посевен и посадъчен материал и друга готова продукция) при спазване на всички изисквания, целящи намаляване на риска от COVID-19.
В текста се припомнят разпространените от НСОРБ препоръки за организацията на работа на територията на пазарите в страната и се отправя призив към кметовете на общини за стриктно придържане към въведените противоепидемични мерки и контрол за тяхното спазване.
УС на НСОРБ изразява своята загриженост от факта, че поетапното въвеждане на облекчен режим за работата на пазарите в страната, крие опасност да доведе до пренебрегване на действащите противоепидемични мерки и нарушаване на правилата на социална дистанция и строги санитарни изисквания.
Местните власти продължават да полагат сериозни усилия за опазване на живота и здравето на хората. Общински служители и множество доброволци инвестират своите сили и време за да гарантират повсеместното прилагане на въведените мерки срещу коронавируса, се казва в обръщението на председателя на УС на НСОРБ Даниел Панов – кмет на община Велико Търново.
Той призовава производителите и търговците, както и посетителите на пазарите да не излагат с действията си на риск живота и здравето на своите близки и припомня, че в дните на настъпващите Светли Великденски празници, смирението е знак за благоразумие.
Пълния текст на обръщението вижте на сайта на НСОРБ http://www.namrb.org/predsedateliat-na-us-na-nsorb-prizova-kmetovete-na-obshtchini-za-strog-kontrol-po-spazvane-na-vavedenite-protivoepidemitchni-merki-po-pazarite
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Въздушна линейка транспортира до Пловдив пострадалата жена при катастрофата на АМ "Тракия"
Назначават експертиза на мантинелите на АМ "Тракия" след тежката катастрофа, отнела живота на трима души
След мощните трусове във Венецуела: Десетки жертви и стотици ранени, обявено е извънредно положение