НОВИНИ

От първо лице - говори Инбал Цах, роднина на жертви и пленници на Хамас

Николай Кръстев
от Николай Кръстев
17:01, 08.11.2023
Чете се за: 05:12 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Представяме ви историята на израелската гражданка Инбал Цах, чийто роднини са в плен от Хамас, а други трима от близките ѝ са убити.

От България Инбал очаква новини за взетите като заложници свои близки и отправи призив към ЕС за помощ и информация за тях.

Пред Николай Кръстев тя разказва че седем от нейните близки са били взети като заложници от бункера в кибуц Беери на 7 октомври, когато терористичната групировка атакува от пояса Газа граничния регион с държавата Израел. Други трима са убити:

"Тал, Аде, която е само само на три години, а Наве е на 8 години, както и Ноам - на 12 години, както и Арон и Шушана... Тези, които виждате, бяха убити. Трима от нашето семейство. Ашалом е съпругът и Алях и Авиатар - това са сестрата и нейния съпруг."

За Инбал Цах болката е все още силна от случилото се преди месец и тя не може да говори за това кой в Израел е виновен за този пропуск в сферата на сигурността.

"Не искам да говоря за неща свързани с политика. Но нашите сърца са разбити", съкрушена е тя.

Ето какво още разказа Инбал Цах пред Николай Кръстев:

- Като сте свидетел на тези трагични събития и атаката на терористичната групировка Хамас срещу Израел, как възприемате станалото на 7 октомври?

- Има голям страх, има безпокойство - за нас като държава Израел и нейното бъдеще. Много се надяваме, че заложниците ще се върнат вкъщи и че в крайна сметка ще бъдат освободени.

- Една малка част от заложниците бяха пуснати, как възприемате тяхното излизане на свобода?

- Ние сме щастливи за тези хора и чакаме в Израел да бъдат освободени и останалите 241 човека.

- Голяма част от дипломатическите усилия са насочени към освобождаването на тези заложници, как гледате на усилията на международната общност?

- Много е важно да се продължи всичко това и тези усилия. Важно е Червеният кръст да вземе позиции и да даде информация за тях. Също така се надявам европейските институции, в хода на парламентарната си дейност, да направят всичко възможно за тяхното завръщане по домовете им.

- Каква е ролята на хуманитарните организации, за освобождаването на заложниците?

- За нас няма такава помощ и информация от тези хуманитарни организации. Но виждаме, че влизат камиони с хуманитарни помощи на територията на ивицата Газа, носещи храна и лекарства, което е нужно. Но ние нямаме информация за нашите заложници, към нас няма информация от тях и за тях.

- Как виждате съжителството между двата народа? Има ли място за прошка?

- Нямам коментар.

- Как възприемате това, което се случва на територията на Израел? Как изглеждат войната и конфликтът през Вашите очи?

- Разбрах - много е трудно, много е трудно...От 7 октомври и атаката на Хамас всички ние не спим спокойно. Всички ние сме заети да мислим за съдбата на заложниците или за борбата срещу Хамас и да се борим срещу тях.

- Вие сте в България и гражданските организации и медиите усещате ли подкрепата им за спасяването на заложниците взети от Хамас?

- Да, получаваме тяхната подкрепа, но искаме тя да е по-голяма. И ако може да се обърнат към европейските институции, за да получим първо информация и след това да бъдат върнати вкъщи всичките заложници.

- Как живеете с всичко това, което се случи със семействата Ви след 7-ми октомври?

- Много е трудно. Нямаме време да мислим, действаме! Трябва да го направим в тяхно име и трябва да сме техния глас и да не бъдат забравени, защото те не могат да говорят. Това трябва да направим вместо тях пред целия свят.

- Очаквате ли подкрепа от ЕС за вашата кауза?

- Да.

- Благодаря ви. И, аз се присъединявам към този ваш призив, час по-скоро да намерите вашите близки и да се съберете отново.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Планът за въвеждане на еврото е актуализиран спрямо новата дата - 1 януари 2025 г.
Планът за въвеждане на еврото е актуализиран спрямо новата дата - 1 януари 2025 г.
ЦИК: Не водим политика срещу машинното гласуване
ЦИК: Не водим политика срещу машинното гласуване