петър мицин имам сили плувам финал париж трудя превърна мечта реалност
Снимка: startphoto.bg
от БНТ , Източник: БФПС
16:29, 20.12.2023
Чете се за: 02:27 мин.

Българската федерация плувни спортове определи най-добрите състезатели и треньори за 2023 г. в трите направления - плуване, артистично плуване и скокове във вода.

Световният и европейски шампион за юноши Петър Мицин беше определен за плувец №1 на България за отминаващата година, след като спечели световната титла на 400 м свободен стил и стана сребърен медалист на 800 м свободен стил на първенството за състезатели до 19 години в Нетаня, Израел. В същата възрастова група той триумфира в три дисциплини на европейското първенство в Белград, Сърбия, поставяйки и световен рекорд за юноши на 400 м свободен стил. Петър Мицин спечели и европейската титла в дисциплината на шампионата за мъже до 23 години в Дъблин, Република Ирландия.

В класацията 18-годишният плувец изпревари две от съотборничките си в националния отбор - Петър Мицин и Диана Петкова.

Даниел Нанков

В същото време очаквано Николай Вакареев беше определен от БФПС за най-добър наставник в плуването за 2023-а година.

Управителният съвет на федерацията посочи още Ива Ереминова за най-добър състезател по скокове във вода, а Далия Пенкова и Саша Митева бяла избрани за №1 в артистичното плуване. При треньорите Георги Чобанов /скокове във вода/ и Галина Георгиева /артистично плуване/ грабнаха призовете за най-добри през 2023 г.

Състезателите и техните наставници ще бъдат наградени по време на специална церемония в началото на следващата година, обявиха от БФПС.