Дори да се стигне до напрежение с "Газпром", газовите доставки за април са гарантирани, тъй като потреблението ще спадне. Това обясни в "Говори сега" заместник-министърът на енергетиката Пламен Данаилов.
Тази седмица Владимир Путин подписа указ неприятелските за Русия държави да плащат газ в рубли. Българският премиер Кирил Петков заяви, че това е една "много добре планирана атака" и че руският президент "умишлено е изпразнил европейските газохранилища" преди началото на войната в Украйна.
"Факт е, че газохранилищата в Европа бяха запълнени по-малко в сравнение с предходни години. Една от причините е липсата на достатъчно доставки на природен газ. Доколкото ми е известно, договорите са изпълнявани така, както са били предварително заявени, но не са доставени допълнителни количества. Може би това е имал предвид премиерът", коментира Данаилов.
Кирил Петков: Цената на тока след мораториума няма да се качва
Европейската дирекция за енергетика е възложила юридическа проверка, за да установи има ли нарушения в директивата на Путин за плащането на газа в рубли. Механизмът предполага откриване на сметка, в която държавите да плащат в евро или долари, но сумите да се превалутират в рубли, обясни Пламен Данаилов. При такъв сценарий поскъпването на газа ще зависи изцяло от курса на рублата, който е плаващ.
"В момента рублата е около 2 стотинки, но не знаем какъв курс ще бъде определен", каза още той.
На въпрос дали трябва да сме солидарни с ЕС и да се откажем от руския газ, ако има нарушение спрямо някоя от европейските държави, Данаилов отговори, че трябва да сме единни, в противен случай Съюзът ще стане уязвим.
Строежът на газовата връзка с Гърция върви с доста ускорени темпове и ще бъде изпълнен в срок, каза още зам.-министърът.
"Самата тръба предполага увеличаване на капацитета. В момента имаме резервиран капацитет за 1 млрд. куб. метра на година, което е около 1/3 от потреблението на България. Възможно е да бъде увеличен и да бъде достигнато около половината от потреблението само по тази газова връзка", каза Данаилов.
В момента газовите резерви в Чирен са около 90 млн. куб. метра, а дневният капацитет на хранилището може да компенсира доставките за един месец.
Вижте целия разговор във видеото
Гледайте повече от "Говори сега"