През последните няколко дни от местата, на които излежават присъдите си, са изчезнали най-малко седем руски дисиденти и опозиционери. Сред тях са Иля Яшин, Олег Орлов – съпредседател на правозащитната организация „Мемориал“, Лилия Чанишева – бивш директор на Фонда за борба с Корупцията (организация, основана от покойния Алексей Навали и обявена от екстремистка от официалната руска власт) в Уфа, художничката Александра Скочиленко.
Забележителното е, че профилите им са много подобни – всички са с присъди за оскърбяване или за публикуване на невярна информация за руската армия и/или обвинени в екстремизъм. Осъдени са по новото руско законодателство, което действа след началото на войната в Украйна.
Според правозащитни организации, това не е задължително лош знак. Възможно е да става дума за подготвяна размяна на затворници между Москва и Вашингтон.
На тази мисъл навежда и изчезването на редица руснаци с различни обвинения от съдебните регистри в САЩ. Сред тях са Александър Виник, Максим Марченко, Вадим Коношенко, Владислав Клюшин.
По информация на правозащитници във и извън Русия през последните месеци част от руските дисиденти са приканени да напишат писмо, с което да поискат помилване от президента Путин. Формално той трябва да се съгласи, за да могат те официално да напуснат Русия.
Анализатори отбелязват, че през изминалите седмици - в спешен порядък, с произнасяне на присъди, бяха приключени няколко знакови дела срещу американски журналисти. Сред тях това срещу Иван Гершкович от Уол Стрийт Джърнъл и Алсу Курмашева от радио Свободна Европа.
Във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че няма да коментира темата.