ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проф. Ива Христова: До месец, месец и половина "Делта" вариантът ще доминира у нас

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
7561
Чете се за: 03:00 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      При нас британският вариант все още е доминиращ. Вариантът "Делта" все още набира скорост. Към момента ситуацията в страната е спокойна, но до месец-месец и половина ще се обърне тенденцията с доминиране на делта-варианта.

      За това предупреди в "Денят започва" проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

      "У нас все още не доминира вариантът "Делта". При насочени изследвания, които прави Националният център, в болници от София, които имат такъв PCR, който насочва към евентуален вариант, именно при такива случаи се оказва до 1/3 от случаите на делта-вариант. Само че това не е извадка на цялата страна", уточни проф. Христова.

      Тя обясни, че според последно проучване се оказва, че 1000 пъти е по-висок вирусният товар в горните дихателни пътища при заразяване с делта-вариант. А това води до други последици.

      "Болните по-рано започват да предават вируса, т.е. още преди те самите да са осъзнали, че са болни. И отделно: предава се 50 - 60% по-лесно от алфа-варианта, който пък се предаваше 50 - 60% по-лесно от изходния вариант. Като ги съпоставим, оказва се, че два пъти и половина близо по-лесно се предава вариантът "Делта", каза още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

      Проф. Христова напомни, че ваксинираните и преболедувалите трябва да са спокойни, защото дори да има повторно боледуване то е безкрайно рядко и леко.

      "С всеки следващ вариант, който става доминиращ у нас, се изтегля възрастовата група към по-младите. Това донякъде е факт, тъй като по-възрастната група се ваксинира доста по-сериозно и доста по-сериозно се пази. Така че е въпрос и на индивидуален избор и на поведение", допълни тя.

      По думите ѝ симптоматиката малко се е променила. При изходния вариант акцентът се е поставял на загубата на обоняние и вкус, докато сега с промяната във вариантите това е минало на заден план.

      "На преден план излизат едни неспецифични възпаления на носа, на гърлото, с температура, но доста бързо прогресира надолу към засягане на долните дихателни пътища и развитие на интерстициална пневмония", обясни още проф. Христова.

      Тя допълни, че България разполага с достатъчно ваксини от различните видове.

      Гледайте повече от "Денят започва"

      Свързани статии:

      Още 22-ма заразени с Делта варианта на COVID-19 в България
      Още 22-ма заразени с Делта варианта на COVID-19 в България
      Още двама българи са починали от по-заразния индийски вариант....
      Чете се за: 01:05 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?