Противоречиви реакции след новината, че Илън Мъск купува Туитър. По-малко от две седмици след като управителният съвет на платформата отхвърли предложението на бизнесмена сега прие офертата му, която е около 44 милиарда долара и ще я предложи на гласуване сред акционерите.
Мъск вече обеща да намали цензурата в Туитър и да води борба с фалшивите профили. Опасенията обаче са, че желанието за по-голяма свобода на изразяване ще доведе до повече реч на омразата и възможност за разпространение на фалшиви новини.
Сега вече, освен собственик на компанията за електрически автомобили "Тесла" и на "СпейсЕкс", която се занимава с разработка на космически транспортни средства, и най-богатият човек в света, Илън Мъск ще има и социална платформа. По данни на списание "Форбс" в сметките му има приблизително 273 милиарда долара.
"Мисля, че ситуацията в Туитър ще се влоши, защото той вече каза, че ще работи в посока "свобода на словото". А това означава повече възможности за разпространение на фалшиви новини, на реч на омразата, на насилие и прочие. Може да има и нещо положително, но като цяло мисля, че това не е за добро", заяви Ейвъри Ван Пелт, студентка.
"Защо е вълнуваща новина? Защото свободата на словото е в основата на нашата страна. А Мъск е един друг глас. И мисля, че той беше подтискан. А ние трябва да чуваме всички мнения", допълни Лора, пенсионерка.