НОВИНИ

Расте недоволството в Сърбия - към протестите срещу властите се добави и бойкот на търговците

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
20:29, 10.02.2025
Чете се за: 04:12 мин.
По света
Слушай новината

Протестиращите сръбски студенти отхвърлят всякакъв диалог с властта, докато не се изпълнят техните искания. Младежите настояват за прозрачност и отговорност след падналата козирка на гарата в Нови Сад, убила 15 души.

От Белград предават специалните пратеници на БНТ Бойко Василев и Михаил Врабчев.

Вече повече от 100 дни всички в Сърбия се питат как ще се разплете ситуацията с протестите. И никой не знае как.

"Не се вижда изход, наистина. Но важното е, че духът е изпуснат от бутилката и не може да се върне обратно, към предишното състояние. И Александър Вучич не може да управлява, както досега", каза журналистката Биляна Степанович.

Журналистката Биляна Степанович е една от най-големите критици на сръбския президент. Тя и още десетина интелектуалци основаха сдружението "Проглас", което подкрепя студентите. Но протестиращите не се обвързват даже с него, да не говорим че странят от опозицията, която е слаба и скарана.

"Засега оставката на президента не се иска. Някои личности и партии поискаха да се формира експертно правителство, което за 6 до 9 месеца да организира честни избори", допълни Биляна Степанович - гл. ред. на "Нова икономика".

Но протестиращите студенти бягат от политиката и не коментират политически теми. Властта не иска да прави отстъпки. А проблемите се трупат един върху друг.

Белградският пазар "Зелени венац" отваря рано. Тази седмица продавачите ще имат работа. Освен че повечето тук са собствено производство, стоките са сравнително евтини. А днес започва поредният бойкот на пет големи търговски вериги, по призива на няколко потребителски организации. Бойкотът ще продължи до петък. Така двата протеста се смесиха.

"Подкрепям бойкота. Защото цените наистина са много високи, а търговският марж е твърде голям. Най-лошо е за пенсионерите", отбеляза Милош Коич.

"Категорично подкрепям бойкота и мисля, че доста прекаляват. Ама ние сме селскостопанска страна и имаме свои стоки. Синът ми живее в Швейцария и какво: цените почти същите! Само месото там е малко по-скъпо", коментира Милисав Попович - пенсионер.

"Непрекъснато получаваме информация, че цените на същите продукти в съседните страни са по-ниски, а особено са по-ниски в Германия и Франция. Това не е нормално. Това означава, че някой тук прави ужасна свръхпечалба за сметка на стандарта и живота на хората", отбеляза Биляна Степанович - гл. ред. на "Нова икономика".

Дали икономическите недоволства ще потушат протеста на студентите? Или двата ще се смесят във взривоопасна за властта смес? Засега в Сърбия въпросите са повече от отговорите.

Властта иска диалог, който обаче се отхвърля от студентите.

"Единственият начин да се излезе оттук е разговор, диалог. И това е, което ние предлагаме днес и всеки ден", заяви Ана Бърнабич - председател на парламента на Сърбия

"Бойко Василев - спец. пратеник на БНТ: Но студентите казват - "Не искаме диалог, настояваме нашите искания да бъдат изпълнени."

- Доста интересна ситуация. Но за да има изпълнение на исканията, трябва да има диалог", категорична е Ана Бърнабич.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Minimum teacher salary expected to increase to 2,130 BGN, is it enough?
Minimum teacher salary expected to increase to 2,130 BGN, is it enough?
Балкан показа силата си срещу Левски
Балкан показа силата си срещу Левски