НОВИНИ

Равносметка на сезона на Григор Димитров

Стефан Георгиев
от Стефан Георгиев
13:00, 03.11.2024
Чете се за: 04:35 мин.
Спорт
григор димитров аржентинец китаец старта париж
Снимка: БТА
Слушай новината

Гейм, сет, мач и трофей за Григор Димитров. Така започна 2024 година. С което се прекъсна продължилата прекалено дълго суша без титла за най-добрия ни тенисист. За последно първата ни ракета беше спечелил финалния Мастърс в Лондон в края на 2017, но на другия край на света - в Бризбън – Димитров надделя над Руне в началото на сезона, за да се отърве от това тегнещо бреме.

В първите месеци на годината Димитров продължаваше да се справя чудесно с предизвикателствата и нерядко да твори на корта, с което да радва многобройните си привържениците. Изящните удари от бекхенд с една ръка, разнообразният сервис и намаленият брой непредизвикани грешки от основната линия компенсираха здравословните проблеми, които все по-често се появяваха. На любимия си турнир от Шлема – Откритото първенство на Австралия – Григор отпадна неочаквано в третия кръг. После игра финал в Марсилия, стигна и до финал в Маями – турнирът, който спокойно може да бъде определен като най-силния му за 2024. Там отстрани по пътя си Хуберт Хуркач, Карлос Алкарас и Александър Зверев, преди да отстъпи на новата голяма звезда в тениса и лидер в световната ранглиста – Яник Синер.

Една чаша „младост“, за която щеше да става дума все по-често. Отново Синер спря Григор на ¼-финалите на Ролан Гарос. В третия турнир от Големия шлем за годината българинът отпадна на 1/8-финал.

За края на авантюрата с Шлема, хасковлията стигна до още един ¼-финал – този път на Флашин Медоус, където обаче поредна травма го отказа в средата на четвъртия сет срещу укриления Франсис Тиафо. Съвсем скоро след това дойде пословичният двубой срещу Новак Джокович в София, който се прочу с музикални предпочитания, забава и поредната склонност на обществото ни да се разделя по всевъзможни теми, най-често – незначителни.

Към края на годината дойде и финалът в Стокхолм, загубен от Томи Пол. След първата загуба в кариерата си от Карен Хачанов на ¼-финалите в Париж преди 2 дни, Димитров има статистика, с каквото не можеше да се похвали през последните години. Включително 4 финала и 1 трофей в турнирите на АТП. Изненадаващо или не – любимият му Australian Open беше най-слабият за него като резултат от четирите турнири в Шлема. За Григор остава още една надпревара – тази в Метц от веригата 250, която обаче няма как да му помогне да стигне до финалния Мастърс в Торино. Българинът е десети и не може да догони по точки Алекс де Минор и Андрей Рубльов и ще се надява поне двама тенисисти да се откажат, ако иска да играе в Италия. Това не е напълно невъзможно, имайки предвид че участието на Новак Джокович никак не е гарантирано.

Григор завършва в топ 10 годината, както го направи през най-силната си 2017. За дълголетието му говори и фактът, че и тогава, сега, само още петима играчи са били в първите 50 на световната ранглиста. Споменавайки дълголети, догодина Димитров ще навърши 34. И темите за формата, контузиите и въпросното дълголетие ще стават все по-актуални.

Григор Димитров през 2024
46 победи
18 загуби
1 трофей
4 финала

Григор в турнирите от Шлема през 2024
Australian Open – 3 кръг
Roland Garros – ¼-финал
Wimbledon – 1/8-финал
US Open – ¼-финал

Димитров по пътя към Торино
6. Новак Джокович 3910т.
7. Каспер Рууд 3855т.
8. Алекс де Минор 3745т.
9. Андрей Рубльов 3720т.
10. Григор Димитров 3340т.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
В памет на "Ангела на животните" - лекарката, която загина, спасявайки бедстващи животни
В памет на "Ангела на животните" - лекарката, която загина, спасявайки бедстващи животни
Кирил Петков: България или Пеевски - това е въпросът
Кирил Петков: България или Пеевски - това е въпросът