Интегрират роботи в училища, за да помагат в обучението на малчуганите. С тази задача са се заели няколко компании от ИТ сектора в страната, като с помощта на държавата се опитват да постигнат иновативни резултати.
Благоевград беше един от последните градове в страната, в които роботите Нао и Пепър се срещнаха с хора и можеха да разговарят с тях. Те се оказаха интересно занимание както за децата, така и за възрастните.
"Идеята е в по-големи градове в страната да бъде представена иновацията с роботите, и разбира се, популяризирането им, тъй като всички ние сме чували за тях, не всички сме ги виждали. Целта беше да бъдат видени", обясни Катя Петкова, която е организатор на иновативни проекти в образованието.
Основното предназначение на умните роботи е те да бъдат помощник на хората, а не техен заместител. Роботите са програмирани така, че да помагат с уроците в училище, а това вече се прави в много учебни заведения в страната. Освен в училище, те могат да бъдат полезни и на много други места.
"Те упътват и насочват клиентите към алкохолни напитки, тоест, един вид сомелиери. Има един робот, който може да изпълнява команди, например: вдигни си ръката. Роботчето Нао, той все още не е обучен да говори на български, а може да говорите с него на английски. Той ходи, сяда, става", разказа изпълнителният директор на IT компания Николай Йорданов.
Роботът Пепър може както да ни бъде полезен, така и да ни създава настроение.
БНТ: Как се казваш?
"Роко се казвам. Каня те на кафенце и то безплатно на щанда. Ела, ела, щом си послушен".
Възможностите на тези умни роботи тепърва ще бъдат преоткривани. Те ще стават все по-полезни в ежедневието ни с времето.
"На мен ми се иска роботът да се научи да прави мусака и да го взема вкъщи, но в момента търсим още този, който ще успее да го научи да го прави", коментира Катя Петкова.
Уменията на роботите бяха представени на журналистите от БНР и БНТ в Благоевград, като един от тях дори се включи в радиопредаване.
Репортер: Али Мисанков