ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Росен Желязков: Конвергентният доклад за еврозоната ще бъде поискан след 18 февруари

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:57 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Конвергентният доклад за присъединяване към еврозоната ще бъде поискан след 18 февруари, когато бъде внесен проектът на Държавния бюджет. Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков в "Панорама".

      Той посочи, че бюджетът, който ще бъде предложен, трябва да е с таван на дефицита до 3 %.

      "В приоритетите, които записахме заедно с "Демократична България" в коалиционното споразумение, присъединяването към еврозоната е основна цел и приоритет", подчерта Желязков.

      Той посочи, че страната ни трябва да покрие изисквания за дълг, инфлация и дефицит. И в момента, в който ги покрие да подаде искане за конвергентен доклад.

      "Ние не търсим прозорец, а устойчивост на публичните финанси", изтъкна премиерът.

      Попитан кога е разбрал за това, че той е номинация за премиер, Желязков подчерта, че в хода на преговорите, особено с "Демократична България", не са срещнали разбиране за това, че носенето на политическа отговорност в лицето на политическия лидер е предпоставка за стабилно правителство и мнозинство.

      Той посочи, че решението за номинацията му се е случило около декември.

      "Те отказаха и номинацията и ние прекъснахме разговорите с ДБ", припомни Желязков.

      Според него разговорите не са били напразни, тъй като над 90% от Споразумението за съвместно управление е направено с тях.

      Желязков посочи, че именно това е било и причината да прекъснат преговорите, тъй като от БСП и ИТН са заявили, че номинацията за премиер е била приемлива.

      "А ние не споделяме виждането за неутрален, равноотдалечен кандидат за премиер", подчерта Желязков.

      "Ако ДБ бяха част от управляващото мнозинство, а и част от кабинета, мисля, че много по-сериозно и стабилно щеше да изглежда управлението", посочи той.

      Желязков подчерта, че подкрепата на "Демокрация, права и свободи - ДПС", е било необходимата предпоставка, правителство да бъде гласувано и да се ползва с необходимата политическа подкрепа за всички действия, които трябва да се предприемат.

      "ДПС-Ново начало" не е част от мнозинството и кабинета. Всяко нерегламентирано влияние, независимо дали е от политическа формация, или лице, има начини да се преследва по закон, обясни той.

      Относно имунитетите Желязков заяви, че решението на парламента най-вероятно е продиктувано от съображения, свързани с мотивите за искането.

      "Нямам съмнения, че парламентът е постъпил съобразно разбиранията на мнозинството, така и съобразно закона и правомощията си", заяви Желязков.

      Попитан от кого ще се търси по-широко мнозинство от 160, Желязков заяви, че в много малко случаи има необходимост от това. Той даде пример с избора на ВСС.

      "Няма предпоставки да не търсим широко мнозинство, важното е да излъчи кандидати, които ще се ползват с доверие", посочи Желязков.

      "Когато настане момента за избор на органи, регулатори, тогава ще има разговори с всички", подчерта Желязков.

      Попитан дали ще бъде увеличена или намалена подкрепата за Украйна, Желязков припомни, че страната ни помага още от първия ден на страната.

      "Ще продължим с всички мерки на ЕС и НАТО и да бъдем солидарни с каузата на Украйна", категоричен бе премиерът.

      Той отбеляза, че всички се надяват за война да се търсят решения.

      Вижте повече във видеото

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?