This is a modal window.
Рушащи се сгради и неоткриваеми собственици. Проблем, който продължава да не намира адекватно решение, а междувременно ситуацията често буквално застрашава живота на минувачите и разбира се загрозява облика на града. Защо в държавите, на които се възхищаваме и обичаме да посещаваме имат механизми да дисциплинират собствениците и да не допускат подобна безстопанственост, а у нас все нещо пречи - ето и поредният пример.
Евгени Костов: "Страхотен удар".
От съседната вече рушаща се сграда. Очевидно остава на произвола на съдбата.
Евгени Костов: "Ние от тук минаваме. Това е опасно за живота. Виждате какви огромни блокове са".
Парчетата падат в двора на Евгени, там където всеки ден минават и дъщеря му, и внука му.
БНТ: Подавали ли сте сигнали?
Евгени Костов: "Много пъти, това е непрекъснато. Към общината дъщерята е пускала жалби. Ние сме се обаждали на квартален, към кой ли не. Отговорът е със собствениците да се разбираме".
Но собствениците са неоткриваеми. Типичен случай. Общината изпраща писма и се надява те да отговорят.
БНТ: До този момент имате ли някакъв отговор?
"Засега не", заяви инж. Анна Виячева, район "Оборище".
Писмо без отговор. А през това време, за да намали риска, общината не може да направи много, тъй като сградата е частна.
"Можем да сложим сигнална лента. Слагаме сигнални ленти, слагаме табели, това е, което можем да направим", каза инж. Анна Виячева.
БНТ: Сигналната лента ли ви е максимума?
"Това е максимумът, който ние можем да направим. От там нататък имаме една процедура - издирваме всички собственици, викаме ги на изслушване в общината, събираме ги, говорим им ,обясняваме им колко е опасна сградата им към момента и ги принуждаваме един вид да вземат мерки да направят ремонт", посочи инж. Виячева.
И чак след това могат да понесат глоба между 1000 и 5000 лв. Пътят от издирването на собствениците до тази глоба е дълъг и тромав и може да се проточи месеци наред".
"Ако финансовите наказания са малко по-скорошни, а не в този дълъг процес, който ви описах, може би ще имаме повече резултати", заяви инж. Анна Виячева.
Само че процедурата е такава и нейната промяна не стои на дневен ред. На дневен ред остават притесненията на Евгени и на всички други, минаваща около такива опасни частни сгради. За тях всеки ден чакане на ремонт е опасен.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube