Съоръженията в испанския зимен курорт Астун отново работят с изключение на лифта, който се повреди в събота и рани десетки хора. Гражданската гвардия разследва инцидента.
От компанията, която управлява курорта обявиха, че знаят какво е довело до инцидента, но не са наясно защо се е случило. Търговският директор Андрес Пита посочи, че една от ролките на лифта се е откачила от оста си. Той подчерта, че в разследването, освен гвардията, участват служители на Генералната дирекция по транспорта в Арагон, техници от станцията на лифта, както и представители на производителя и застрахователя.
Ръководството на зимния център увери, че съоръжението има всички разрешителни и е преминало успешно проверките за безопасност. Информацията беше потвърдена и от регионалния премиер на Арагон Хорхе Азкон.
Тридесет души бяха ранени при разклащането на седалките на лифта, петима от тях остават в болница. В най-тежко състояние е 18-годишно момиче от Арагон, което е в интензивното отделение на местна болница.
Европрокуратурата е разследвала 267 случая в България за щети от около 1,7 млрд. евро към края на 2025 г.
Кая Калас предупреди: Целият Близък изток може да загуби от продължителна война
"Климатът – горещата истина": Как климатичните промени и затоплянето влияят винопроизводството в долината на река Струма?
История за първообраза: Защо националният ни флаг е в три цвята - бяло, зелено и червено