ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Сбъркани в кадастъра: Русенски абсурди под надслов "гаражът ми е в двора на съседа"

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:52 мин.
У нас

Нов кадастрален план обяви стотици къщи в Русенско за изчезнали, собствениците получиха съвет да подават възражения

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      След като нов кадастрален план обяви стотици къщи в Русенско за изчезнали, собствениците на имотите получиха съвет да подават възражения в общините. Препоръката е от Камарата на инженерите по геодезия, която е участвала в изработването на кадастралните карти.

      Какво предстои за хората, чиито гаражи внезапно са се оказали в имота на съседа?

      Собствениците, които имат проблеми със статута на имотите си заради новите регулационни планове, да подават възражения в общините. Това приканват от Камарата на инженерите по геодезия, които са участвали в изработването на кадастралните карти за планове. Препоръката им е провокирана от репортаж на БНТ, от който става ясно, че голяма част от имотите в 4 русенски селища неочаквано са променили статута си.

      Агенцията по кадастъра е направила ново заснемане на имотите в Мартен, Червена вода, Николово и Бъзън в община Русе. И се оказва, че при много от тях има разминаване в границите и постройките, както и че от урегулирани са станали просто поземлени имоти.

      Станимир Ангелов
      "Имам пристройки, реконструкция на старата къща – те са отразени, обаче имотът е отразен като поземлен, а имам регулация, за да ми разрешат тия подобрения".
      Стела Генова
      "На съседа ми там гаражът и половината двор са в другия имот. На него са му казали, че трябва да се извикат геодезисти наново, да се направят новите граници и тогава да отиде в кадастъра, което струва пари".

      инж. Златан Златанов – председател на УС на Камарата на инженерите по геодезия
      "В България има кадастрални регулационни планове от края на 19 век. Нормално е за тези 120-130 години , първо са променяни граници, построявани са нови сгради и т.н. И е нормално да има разлика в площите и имотите".

      При създаването на новите кадастрални карти са анкетирани собствениците на имоти, използвани са старите кадастрални и регистрационни планове, направени са и преки геодезически измервания.

      инж. Златан Златанов – председател на УС на Камарата на инженерите по геодезия
      "Всички тези материали и данни се налагат един върху друг и колегата, който изработва кадастралната карта, решава кои са точно границите на собственост".

      От Камарата уточниха още, че в новите кадастрални карти има само поземлени имоти, а урегулирането е отговорност на общината.

      инж. Златан Златанов – председател на УС на Камарата на инженерите по геодезия:
      "Държавата управлява собствеността и поддържа данните за собствеността в лицето на Агенцията по геодезия и кадастър. Регулирането на тази територия, т.е. кои имоти са в регулация и кои са извън регулация – това се поддържа от общините. Бих препоръчал на всички собственици на имоти в тези села да продължат да настояват този регулационен план, който иначе добре е изработен, за всички поземлени имоти, да бъдат отредени УПИ, което в момента не е така".

      В Община Русе са подадени стотици възражения на граждани и те все още се обработват. И вероятно не малка част от тях ще трябва да потърсят геодезист, защото, ако има разминаване, то може да бъде удостоверено само от специалист срещу заплащане.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Москва обяви ключова военна победа
      Чете се за: 01:35 мин.
      По света
      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?