Кое наложи въвеждането на строги мерки срещу чумата по животните и ще успеят ли властите да ограничат заразата?
За съжаление се случи. Въпреки предупрежденията заради огнищата в Румъния и Гърция. Чумата но преживните животни се яви и у нас. Стопаните в пет свързани помежду си животновъдни стопанства край Велинград отказаха да убият животните си. За ужас на останалите. Защото с чумата шега не бива.
"Касае се за един много опасен вирус, който се намира в така наречената листа "А" на международното бюро по епизоди. Това са вируси и инфекции, които са много опасни при разпространението си", заяви проф. Райко Пешев, БАБХ.
Шест години в България нямаше чума. Последният регистриран взрив беше през лятото на 2018 година в района на Болярово, област Ямбол. Тогава ветеринарите реагираха много бързо и само за месец огнището беше ликвидирано.
"Тогава много бързо се справихме с вируса и тогава много бързо се вдигнаха карантинните мерки върху държавата. Защото, след като има огнище, трябва да докажем, че сме ликвидирали това заболяване и едва след това можем да търгуваме и изнасяме животни в чужбина. Иначе рестрикциите са много големи, когато България не може да докаже, че е свободна от това заболяване", допълни проф. Райко Пешев.
Когато преди две седмици от Агенцията по храните съобщиха за огнище на чума по дребните преживни животни бяха убедени, че стопаните са прикривали заболяването в продължение на седмици.
Животните са били лекувани преди това от усложненията, които може да предизвика една тежка вирусна инфекция.
Потърсили са помощ от ветеринарите на Агенцията по храните едва след като лечението на животните не дало резултат.
Затова и експертите допуснаха, че заразата е дошла при нелегален внос на животни от Гърция или Румъния, където от лятото има огнища. Стопаните отрекоха.
Оспориха резултатите, излязоха пред фермите и попречиха на ветеринарите да влязат и да приложат всички драконовски мерки, за да предотвратят разпространението на опасното заболяване.
"Измислиха си, че в нашите стопанства има чума. Взеха проби от 25 животни и оттам изкараха 90 положителни проби. Аз не вярвам на тези проби. Държа да дойде неутрална лаборатория, която да ни съдейства. Животните ни са напълно клинично здрави", заяви Димитър Илиев, животновъд от Велинград.
"Тук има овчари, които добре знаят от колко време аз се разправям с тези овце, ако са болни тези животни, те в момента няма да раждат. А всички, които са в червено, са родили", коментира Георги Илиев, животновъд от Велинград.
Последва безпрецедентно, повторно вземане на проби ,но и те се оказаха положителни.
"Ние сме на 100% убедени, че животните са болни. Заставаме зад действията на експертите и нашето предложение е да пристъпим към унищожаване на животните с ангажимент за компенсации на стопаните", заяви Георги Тахов, министър на земеделието и храните.
Обещаната компенсация е 900 000 лева. Фермерите обаче отказаха умъртвяване на животните и изпратиха свои проби в гръцка лаборатория. Скоро заявиха, че са отрицателни.
От министерството веднага контрираха, че това е частна лаборатория, която не е оторизирана за диагностика на чума.
Но дори и отрицателни част от резултатите показваха наличие на антитела, което затвърждава съмненията, че заразата е стара и животните са преболедували.
Животновъди от браншови асоциации у нас поискаха спешни мерки срещу чумата на среща със земеделския министър Георги Тахов.
"Животновъдите са притеснени да не се разпространи болестта и Европейската комисия да ни наложи забрана. Смятаме ,че държавата беше достатъчно толерантна с изчакването за ликвидирането на това огнище. Освен това предложи супер адекватна помощ като компенсация на фермерите. С тези пари стопаните могат да си купят животни и то от доста елитни породи", заяви Димитър Зоров, представител на животновъдния бранш.
При подобни остри инфекции могат да пострадат стадата в цялата страна и да предизвикат много щети.
Освен висока смъртност сме заплашени от санкциите на Европа, които ще ограничат търговията. Но протести пред стопанствата край Велинград попречиха на ветеринарите да влязат.
Стигна се до сблъсъци и ранени. Мнозина се питат защо е тази голяма съпротива от страна на животновъдите, при условие, че парите от обезщетенията ще са предостатъчни, за да възстановят стадата си и дали страхът от санкции за незаконен внос не е по-силен.
"Дойдоха знамената и едни 300 - 400 човека, на които изобщо не беше мястото там. Там стават абсолютни безобразия. Там са бити наши колеги, не им е позволено да си вършат служебните задължения. Това не е нормално. Някои от тези протестиращи аз съм ги виждал. Това са едни неудачни политически мераклии. Болестите по животните не са място за печелене на гласове, повярвайте ми. Ако се разпространи заболяването, тези хора като дим ще се изпарят и никой няма да може да ги види повече. Но сега са големи герои и най-тъжното за мен е, че те развяват българския флаг", заяви проф. Христо Даскалов, Национален център по безопасност на храните, БАБХ.
Освен политическата намеса друга причина стопаните да окажат съпротива за унищожаване на болните стада е променената картина на заболяването. Смъртността при чумата вече не е толкова голяма и това донякъде подвежда, че животните не са болни.
"Това заболяване в годините е претърпяло развитие, като в момента не е задължително чумата да протича със 100% смъртност. В Румъния например, където са убити над 350 000 овце, процента смъртност там е под 2% .Така че смъртността не е основният критерий, по който може да се докаже болестта", коментира Светлозар Патарински, директор на БАБХ.
Не е ясно каква е била смъртността на овцете във Велинградско. Ветеринарите са били уведомени късно. Дали щамът е отслабен или н, остава неговата изключително висока заразност, която лесно обхваща големи територии. А ваксинацията срещу чума в ЕС не е разрешена. И километричните зони за изолация съвсем не са случайни.
Пример за бързото разпространение на чумата са Румъния и Гърция, които от лятото се борят със заболяването. Румъния тази година потуши 67 огнища на чума по овцете. 350 000 животни бяха унищожени заради болестта. И там имаше съпротива срещу евтаназията на овце, но в крайна сметка Румъния се пребори със заболяването и вече възобнови износа си към традиционните арабски пазари. Но не ползваме румънския пример. Опорочени са дори и закъснелите мерки.
Кадрите са след въвеждането на санитарните зони. И на тях ясно се вижда,че протестиращите са на сантиметри от оградата. А чумата лесно се пренася полепнала по обувки и дреги, с водата и фуража. Подкрепящите лесно могат да пренесат вируса в собствените си стопанства.
Как да се преборим с чумата в България? Засега развръзката е поставена на пауза. Европейската комисия, която признава резултатите на Националната ни референтна лаборатория е категорична, че трябва да унищожим заразеното стадо.
Въпреки това земеделският министър Георги Тахов заяви, че стадото няма да бъде умъртвено и остава под карантина. Въведе се и пълна забрана за движение на животни от и за област Пазарджик. Остава големият въпрос с контрола на въведените мерки.
През следващата седмица се очакват резултати от пробите, които изпратихме на най-високата инстанция - европейската лаборатория в Монпелие, Франция.
От там ще стане ясно и точно откъде е дошла заразата.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News