Слав Киров и Деница Мирчева са новите държавни шампиони по скално катерене

слав киров деница мирчева новите държавни шампиони скално катерене
10:15, 25.09.2023
Чете се за: 02:45 мин.
Други спортове

Традиционната среща на катерачите определи шампионите в скалното катерене през уикенда. Тази година тя беше на скалите край село Брезе, община Своге. Участваха близо 70 катерачи от различни алпийски клубове в страната, представители на националния отбор, както и състезатели от чужбина.

Седмица преди да спечели титлата при мъжете - 18-годишният Слав Киров, както и неговият брат - Боян Киров, на 16 години, станаха европейски бронзови медалисти при юношите в комбинираната дисциплина. На скалите край Брезе двамата предложиха на публиката зрелищно катерене и показаха, че многото години тренировки, от ранна детска възраст, все пак имат значение.

Деница Мирчева, която стана първа при жените, пък е пътешественик и секретар на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил. Тя обаче показа много добра форма и успя да натрупа повече точки от по-младите състезателки.

Най-младият участник беше 12-годишният Лъчезар Чохаджиев от КАК “Тренелариум”, а най-възрастният - 64-годишният алпинист Николай Петков от АК “Планинец”. За срещата пристигнаха и някои от ветераните-катерачи, като Анастас Абаджиев, който започва да се занимава с този спорт през 80-те години на миналия век и след дълго пребиваване в чужбина се завръща отново у нас, като вече се катери със своя пораснал син Филип. Участваха и двама от треньорите на националния отбор - Васил Киров и Георги Пенев. За да заснеме събитието, от Пловдив пристигна екстремният фотограф (и също катерач) Владимир Пеков.

И тази година, както за всяко предишно издание на катерачната среща, бяха разработени изцяло нови сектори с маршрути, в което участваха състезатели от конкуриращи се клубове, отдадени на идеята да развиват катеренето в България, за да може повече хора да се докоснат до красотата на скалите и този спорт.

Още Други спортове

Осем български победи в последния ден на турнира "Купата на Кмета" в Бургас
21:59, 26.05.2024
Чете се за: 03:32 мин.
Пламена Миткова спечели златото в скока на дължина на Балканиадата по лека атлетика в Турция
21:38, 26.05.2024
Чете се за: 01:35 мин.
Спортният министър Георги Глушков връчи медалите на призьорите на 50 м свободен стил на плувния турнир "Купата на кмета"
Чете се за: 03:25 мин.
Ален Хубулов донесе злато за България от европейското първенство по борба до 23 г. в Баку
19:55, 26.05.2024
Чете се за: 00:37 мин.
България завоюва златните медали на Световната купа по естетическа гимнастика в Будапеща
Чете се за: 04:00 мин.
Йордан Александров пред БНТ: Мисля, че това е най-специалния успех в кариерата ми (ВИДЕО)
18:40, 26.05.2024
Чете се за: 02:02 мин.
Йордан Александров стана шампион на финала на висилка на Световната купа по спортна гимнастика във Варна
18:10, 26.05.2024
Чете се за: 02:17 мин.
Прокуратурата обвини мъж, причинил по непредпазливост телесна повреда на пешеходец
България ще бъде представена от четирима тенисисти на европейското лично първенство до 16 г. в Италия