Отчетени са ключови реформи в съдебната система, както и в борбата с корупцията
След 26 години наблюдение, Съветът на Европа официално затвори постмониторинговия диалог с България. Решението беше взето с гласуване в пленарната зала, където мнозинството от всички политически групи подкрепи специална резолюция за страната ни.
"В документа се отбелязва, че България е постигнала значителен напредък в укрепването на демокрацията, върховенството на закона и защитата на човешките права. Отчетени са ключови реформи в съдебната система, в борбата с корупцията, както и мерки за гарантиране на свободата на словото. В резолюцията се подчертава и приетото ново законодателство за защита на жертвите на домашно насилие, за ограничаване на речта на омразата и за по-добра защита на журналистите", съобщи Деница Сачева в своя "Фейсбук".
Решението идва след като Европейската комисия вече прекрати Механизма за сътрудничество и проверка, а от 1 януари 2026 г. България ще стане част от Еврозоната.
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа подчерта, че ще продължи да следи развитието у нас чрез редовни периодични прегледи.
Работата по тази резолюция продължи близо две години. В рамките на процеса през юни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се срещна с президента на ПАСЕ Теодорос Росопулос, който посети София по покана на българския парламент и призова за отпадане на мониторинга.
Министърът на финансите: Целта на кабинета е намаляване на децифита за 2026 г. тт 7,4 на 5,7%
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив