Ливан ще поиска от Съвета за сигурност на ООН да задължи Израел да освободи завзетите райони. Двустранното споразумение за прекратяване на огъня изисква Тел Авив да изтегли изцяло силите си до 18 февруари. Командването на израелската армия обаче заяви, че възнамерява да запази контрола над пет стратегически точки.
Ливанската армия започна да се раполага в южни погранични села, райони досега контролирани от Израел. Военните заеха позиции в 11 населени пункта в координация с временните сили на ООН. Израелската армия обаче няма да се изтегли от пет за нея стратегически точки, въпреки че трябваше да направи това до днес. Точките са разположени на възвишения, които се издигат над погранична местност.
"По отношение на Ливан, като част от споразумението за прекратяване на огъня на север, армията ще завърши изтеглянето си от Ливан днес. Временно оставаме в пет стратегически високи точки, необходими за нашата сигурност", коментира Гидеон Саар - министър на външните работи на Израел.
Според Тел Авив опасността за израелската сигурност идва от присъствието на бойци на Хизбула южно от река Литани, което е нарушение на двустранното споразумение.
Ливан счита израелското военно присъствие на негова земя за окупация. Бейрут ще се обърне за помощ към Съвета за сигурност на ООН.
"Позовавайки се на Съвета за сигурност на ООН, който одобри Резолюция 1701, го призоваваме да предприеме необходимите мерки за справяне с израелските нарушения и да принуди Израел незабавно да се изтегли към международните граници в съответствие с резолюцията на ООН", каза Наджат Чарафедин, говорител на ливанското президентство.
Ливанските власти потвърждават готовността на ливанската армия да поеме задълженията си по международно признатите граници с цел защита на населението в Южен Ливан.
Междувременно ливанци се завръщат в разрушените си села след година на война. Такъв е случаят с пограничното селище Кфар Кила. Хората се събраха край него за първи път от октомври 2023 година. В Кфар Кила имаше интензивни боеве.
"Чакам, искам да вляза в Кфар Кила в развалини, унищожен, какъвто и да е, просто искам да отида. Предпочитам някой да ме носи дотам, отколкото да бъда погребана другаде. Просто искам да вляза в Кфар Кила, това е единственото нещо, което искам", каза Лайла Фарис, жител на Кфар Кила.
Тази седмица Израел започва и преговори за втория етап от споразумението за примирие в Газа. В събота се очаква размяната на шестима живи заложници на Хамас срещу палестински затворници.