"Уважаеми родители, говорете с вашите деца", призова Радев
"Имаме консенсус, че българското правителство и българският парламент ще направят такива промени в нормативната база, така че държавата да се стовари с цялата си репресивна сила върху всички, които произвеждат и разпространяват наркотични вещества и ограбват бъдещето на нашите деца и на държавата".
Това коментира президентът Румен Радев след Консултативния съвет за национална сигурност, посветен на рисковете от разпространението на наркотици.
На съвета са обсъдени различни доклади, от които е установено, че:
Представителите на властите са се обединили с предложения за промени в нормативната база, в Наказателния и процесуалния кодекс, както и за приемане и ратификация на конвенцията "Медикрайм".
"Искам да поздравя политическите партии, Народното събрание, МВР, Агенцията за закрила на детето, обществените организации и медиите, че предприехте конкретни действия в тази насока. Тази тема е въпрос на националната сигурност, касае нашето бъдеще като нация", изтъкна Румен Радев.
"В момента много деяния са забранени, но психоактивните вещества нахлуват отвсякъде и тук нямаме предвид само вейповете. Около и дори в училищата се предлагат наркотици. Около училищата свободно се продават цигари, алкохол, енергийни напитки, пуши се и се пие дори в дворовете на училищата. Сайтове, които би трябвало да са забранени, функционират необезпокоявано с месеци. Нощните заведения - редица от тях, не казвам всички, в които се употребява какво ли не, са пълни с непълнолетни. Ние сме наясно, че и най-добрите закони, ако няма ефективен контрол, имат минимален ефект, затова и нашето очакване към изпълнителната власт е непрекъснато засилване на контрола", коментира президентът.
Най-важната част от тази битка е превенцията, заяви Румен Радев:
"Това означава всеобхватен подход и усилия за укрепване на личната устойчивост на всеки млад човек. Когато на този млад човек му се предложат наркотици, той да има вътрешната убеденост и сила да каже не".
По думите му тази превенция започва от семейството, затова от името на целия консултативен съвет отправи призив към родителите да разговарят с децата си и да се интересуват от средата, в която те се движат.
"Уважаеми родители, не загърбвайте реалността, че рано или късно на нашите деца, а по-скоро по-рано, отколкото вие очаквате, на тях ще им бъде предложен наркотик. Веднъж приели, няма гаранция, че те ще се върнат към нормален живот. Говорете с тях, интересувайте се от тяхното свободно време, от средата, не ги оставяйте сами да се затварят с проблемите от първите по-сериозни сблъсъци със социалната среда".
Държавата не абдикира от тези проблеми, целта на днешния КСНС е именно засилването на нейната роля в борбата с този проблем, подчерта президентът.
До свикването на Консултативния съвет за национална сигурност се стигна след поредица от случаи в последните два месеца на употреба от младежи на вейп устройства с наркотично вещество, довели и до смъртта на 14-годишно дете в Плевен.
Преди консултативния съвет лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов постави акцент върху вече предприетите законодателни инициативи.
"Относно днешния КСНС - след като на първо четене беше приет законът за вейповете - аз съм убеден, че и на второ четене ще мине", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
От ПП-ДБ изтъкнаха, че няма координация между институциите и няма актуална стартегия за борба с наркотичните вещества.
"От там имаме проблем и с превенцията, нямаме информационни кампании срещу наркотиците. Един от ключовите проблеми е липсата на контрол от МВР и от митниците. За да имате тези вейпове тука, те са влезли по определен начин, продават се по определен начин, знате какво става с райския газ - мвр, митници, службите, просто трябва да си поемат функциите", каза Николай Денков.
Проучване на Националния център по обществено здраве показва, че почти 13% от населението у нас е употребило поне веднъж някакъв наркотик.