До момента в САЩ има разпределени около 56 милиона ваксини, между 1 и 2 млн. се правят ежедневно. Малко над 12% от населението са получили първа доза и около 5% втора доза.
Това заяви в студиото на предаването "100% будни" д-р Румен Хичев, ръководител на група в кризисния щаб за коронавируса в Министерство на здравеопазването в САЩ. Екипът му разработва препоръки за националния щаб за борба с епидемията към Белия дом.
Според д-р Хичев в началото на плана за ваксиниране в САЩ е имало закъснение заради прехода при смяна на управлението, тъй като се е наложил и преход в администрациите.
В този момент се наблюдава спад при новорегистрираните случаи. В началото на пандемията се наблюдаваше стремителен растеж - на 15 май новорегистрираните за ден са били около 26 000, на 15 юли - вече 70 000, на 15 ноември - 160 000, на 15 декември - 240 000 на ден. През януари леко се забавя темпът - новорегистрираните за ден стават 250 000, а през февруари има само 60 000 новорегистрирани.
"Надяваме се, че мерките дават резултат или има и други фактори, които не са идентифицирани и влизат в картината. Работим по всички фактори, които дават ефект. Надявам се новите варианти на вируса да не променят картината", каза още той.
Д-р Хичев допълни, че в САЩ има 7 нови варианта - чисто американски, които са извън бразилския, южноафриканския и британския.
"За щастие повечето от тези варианти не оказват директен ефект върху клиничната картина и ефикасността на ваксината. Новите варианти възникнаха предимно в страните, които пренебрегваха мерките", уточни той.
По думите му обаче mRNA ваксините покриват седемте нови варианти. По отношение на южноафриканския щам все още има въпросителни.
"Добрата новина, е тази нова технология позволява да се актуализира ваксината в рамките на седмица. Надеждите са, че дори да възникне такъв вариант, сравнително бързо ще може да се реагира и да се създаде актуализирана ваксина и да се осигури защита на хората от евентуални нови варианти", каза лекарят.
Той прогнозира, че най-вероятно ще се наложи ежегодна ваксинация от типа на противогрипните ваксини.
По думите му според последно проучване около 51% от американските граждани подкрепят ваксините и търсят начин да се ваксинират.
"За съжаление циркулират абсурдни теории, които обезкуражават хората да се ваксинират. Раздухват се страхове от странични реакции. Но, когато се погледне реалният риск, той е толкова малък, че не би трябвало да причинява такъв страх от ваксините. Ваксината при всички случаи носи само ползи, дори и за хора, които са преболедували", каза още д-р Хичев и допълни, че препоръките са при хората, които са преболедували, първата доза може да бъде единствена, тъй като тя играе реално ролята на втора.
Вижте повече във видеото