ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Стачки във Франция на фона на политическите турбуленции в страната

Чете се за: 04:30 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Политическа несигурност и стачки във Франция. Френският президент Еманюел Макрон прие оставката на премиера Мишел Барние, след като снощи парламентът гласува вот на недоверие на правителството. Кабинетът ще продължи да изпълнява функциите си до номинирането на ново правителство.

      Профсъюзите призоваха за обща стачка днес в знак на протест срещу проектобюджета за следващата година, който стана причина за падането на кабинета. Рейтинговите агенции реагираха негативно. На този фон все повече са призивите за оставката на президента Макрон, който ще направи обръщение към нацията тази вечер.

      Спекулации във Франция кой ще бъде следващият премиер на страната и кога ще бъде обявен от президента. Според френски медии това ще се случи преди тържественото откриване на възстановения символ на Париж - катедралата Нотр Дам. Насрочената този следобед среща в Елисейския дворец с Франсоа Байру подхрани слуховете, че опитният центрист и верен съюзник на Макрон ще оглави кабинета.

      "Еманюел Макрон се специализира в посочването на имена, които никой не очаква. На първо място разчитам на уважение към 11-те милиона избиратели на "Национален сбор", заяви Жордан Бардела, лидер на "Национален сбор".

      Кабинетът падна с гласовете на обединената левица, която има най-много места в парламента, и крайната десница - ход, който мнозина не очакваха да се случи толкова бързо след предсрочните избори.

      "Политиката на Еманюел Макрон се провали цели три пъти. Затова единственото решение е оставката на Макрон", каза Матилд Пино, "Непокорна Франция".

      Падането на най-кратковременния кабинет в историята на Петата република е третата криза за година. Макрон веднъж смени правителството заради предизвикалия спорове закон за имиграцията. Втората криза дойде след евровота, спечелен от крайнодесните, и свикването на предсрочни избори.

      "Усещането сред част от обществото е, че отправените послания на изборите не са били чути. Въпросът е не само да бъде номиниран премиер, но също и да се покаже, че мнението на французите има значение", посочи Жан-Даниел Леви, анализатор.

      Мишел Барние пое поста в момент, когато Франция преминава през труден икономически период - отслабен растеж и огромен бюджетен дефицит, заради който през лятото Европейската комисия започна процедура срещу страната. В опит да привлече подкрепа за строгите си бюджетни мерки Барние до последно поддържаше контакт с Марин Льо Пен, но това не спаси кабинета.

      "Това е вот на недоверие за бюджета. Мишел Барние трябваше да се съгласи да не посяга на пенсиите", коментира Марин льо Пен, председател на парламентарната група на "Национален сбор".

      Големият въпрос е дали ще бъде приет бюджетът за следващата година преди крйния срок 31 декември. На този фон работещите в обществения сектор се включиха в национална стачка, заявявайки големите си очаквания към следващото правителство.

      "Имаме нужда от правителство, което ще се задържи и ще отговори на социалните искания и то трябва да бъде назначено възможно най-бързо. Работещите очакват спешни мерки в отговор на катастрофалното състояние при заетостта, заплатите и пенсиите", каза Софи Бене, генерален секретар на френската Конфедерация на труда.

      Оценката на рейтинговите агенции е, че падането на кабинета намалява вероятността за консолидация на държавните финанси.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?