НОВИНИ

Стокхолм - най-северният град, приемал летни олимпийски игри

На Игрите през 1912 година в столицата на Швеция, дамите плахо пристъпват в олимпийското семейство.

стокхолм северният град приемал летни олимпийски игри видео
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
10:05, 28.12.2024
Чете се за: 03:37 мин.
Още
Слушай новината

Стокхолм – северната Венеция. Един от най-красивите градове в Европа и най-големият на Скандинавския полуостров. Столицата на Швеция е най-северният град, приемал летни олимпийски игри – през 1912 година.

Игрите на V-та Олимпиада са първите след учредителните през 1896 г. в Атина, които се доближават до настоящия формат. С изключение на тениса в зала, състезанията се провеждат в рамките на 25 дни. Дамите плахо пристъпват в олимпийското семейство – само 47 представителки на нежния пол участват в Стокхолм, но тук за първи път се провеждат състезания за жени по плуване и скокове във вода. Вдъхновен от древния петобой барон Пиер дьо Кубертен създава специално за Игрите в Стокхолм спорта модерен петобой, който обхваща дисциплините, които според него трябва да умее един съвременен воин – да стреля, да бяга, да плува, да се фехтовка и да язди непознат кон. В Стокхолм за първи път се провеждат и състезанията по различни видове изкуства, част от културната програма на Олимпийските игри, които се провеждат до 1948 г.

Герой на игрите е Джим Торп. Атлетът от Съединените щати с произход от коренното население по американските земи печели с огромна разлика лекоатлетическите надпревари по петобой и десетобой. През 1913-та става ясно, че години по-рано е играл за отбор от полупрофесионална дивизия по бейзбол и заради стриктно спазвания принцип на аматьоризъм медалите му са отнети. В следващите 7 десетилетия на няколко пъти са правени постъпки пред Международния олимпийски комитет отличията му да бъдат върнати, но без успех. Едва през 1982-ра, 29 години след кончината на Торп, МОК ревизира решението си и медалите са дадени на наследниците му.

Игрите в Стокхолм предлагат истинска революция в леката атлетика, като за първи път е използвано автоматично времеизмерване, посредством свързване на електромагнит и хронометър. Три титли – на крос, 5 и 10 хиляди метра взима финландецът Ханес Колемайнен.

Маратонското бягане се провежда при нетипични за Стокхолм температури 25 градуса и висока влажност, като почти половината от 68-те състезатели не завършват. Сред тях е и Шизо Канакури от Япония, който почти припаднал се отказва някъде по средата на дистанцията, като се отбива в една от близките къщи, където домакините се грижат за неговото възстановяване.

Засрамен от поражението си, на следващия ден той тихомълком напуска Стокхолм в посока Япония, без да уведоми никого. Историята за изгубения японец поражда доста хумористични сценарии дълги години. През 1967 година той е издирен от Шведската телевизия, която му предлага да завърши маратона. Канакури, който към онзи момент е на 76 години, приема предизвикателството и финишира на олимпийското трасе с време 54 години, 8 месеца, 6 дни, 5 часа, 32 минути, 20 секунди и 3 десети.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Водолази откриха тялото на издирван мъж от Варна
Водолази откриха тялото на издирван мъж от Варна
Дисквалифицираха Магнус Карлсен от световното първенство по ускорен шахмат
Дисквалифицираха Магнус Карлсен от световното първенство по ускорен шахмат