Държавите трябва да бъдат по-внимателни и да забавят облекчаването на карантинните мерки, призоваха експерти от Световната здравна организация. Според тях нищо още не е свършило. Облекчаването и затягането на мерки в различните държави продължава. В много от тях обаче интересът към ваксинациите продължава да намалява.
Нивата на заразяване са стабилни, но много високи. Като цяло ситуацията с пандемията е по-добра, отколкото преди няколко месеца. Това са част от изводите на експертния панел на здравната организация.
"Мисля, че направихме много прибързано връщане към нормалността и мисля, че ще си платим цената за това. Защото по отношение на ваксинацията не сме на правилното място, вариантите на вируса циркулират и ние не сме защитили достатъчно хора. И честно казано, смятам, че трябва да намерим изход, защото иначе бързо вървим към епидемиологична ситуация и рисковете, свързани с нея", Майк Райън.
Нищо не е свършило, предупреди експертът.
Той изнесе данни, според които в държавите от Северна и Южна Америка новите случаи на седмична база са над милион. В Европа случаят не е по-различен - около половин милион души се разболяват за същия период.
Райън добави, че Световната здравна организация изпитва все повече затруднения и по отношение на финансирането, което допълнително спъва борбата с пандемията.
Днес трябва да станат ясни детайли около пътната карта за вдигане на карантинните мерки във Великобритания, планирано за 19 юли. От днес в Германия влизат свободно граждани на Португалия, Русия, Индия и Непал.
Завършилите ваксинационен курс няма да бъдат поставяни под карантина. Онези, които нямат имунизация обаче, ще трябва да се самоизолират за 10 дни. Забраната за влизане в Германия беше наложена заради бързо разпространяващия се "Делта" вариант на коронавируса.
По данни на университета Джонс Хопкинс заразените с COVID-19 в световен мащаб са над 184 милиона. Поставени са над 3 милиарда и 200 милиона ваксини.